Паронепропускливо уплътняване от Судал
По-добре домовете да бъдат паропропускливи или паронепропускливи?
Основният принцип е, че сградата и нейната изолация трябва да могат да изсъхнат и да останат сухи. Тази дискусия продължава непрекъснато, тъй като колкото по-дебела е изолацията, която поставяте, толкова по-големи проблеми може да имате с влагата в жилището.
Изолацията в една сграда има за цел да ограничи загубите при пренос на топлина. Високите стойности на Rc водят до по-малко топлинни загуби и следователно по-малко потребление на енергия, при условие че изолацията е суха и остава суха
В домовете се произвежда влага в големи количества (около 10 литра на ден, в зависимост от броя на хората, наред с други неща). Такива количества могат да бъдат отстранени от домовете само чрез вентилация – просто казано, вентилацията е задължителна.
Белгийският институт за строителни изследвания (CSTC/WTCB) препоръчва сградата да е влагоустойчива/паронепропусклива отвътре и дишаща отвън, което означава, че изолацията е защитена срещу проникване на пари от вътрешността на сградата. Това е стандартният метод, използван при традиционните стенни конструкции и при наклонени покриви и често се счита за ситуацията, при която има най-малък шанс за кондензация.
Дифузия на парите
Водната пара винаги се движи от области с висока концентрация на пари (където има високо налягане на парите) към области с по-ниска концентрация на пари. Разликата в налягането на парите е резултат от разликата в температурата или относителната влажност (RH) на въздуха от двете страни.
Когато материалът от едната страна влезе в контакт с въздух с по-ниско налягане на парите от другата страна, например във фасада или покрив, водната пара ще тече през материала поради разликата в налягането на парите. Това явление се нарича дифузия на водна пара или дифузия на пара и води до поток (водна) пара.
Влагата в дома винаги ще намери своя път към зона с по-ниска влажност на въздуха (дифузия на парите). Необходима е пароизолационна мембрана от топлата страна, за да не проникне влагата в строителната конструкция и изолацията. Тъй като пароизолационната мембрана има фуги на различни места, влажният въздух все още ще присъства в конструкцията на сградата и изолацията чрез „течове“ и може да се охлади и кондензира. За да се избегне увреждане на конструкцията на сградата, като сухо гниене, тази кондензация трябва да се изведе навън: следователно конструкцията трябва да бъде водоустойчива отвън, но дишаща.
Преносът на влага (пренос на пари) през строителната конструкция се възпрепятства от специфично съпротивление, което зависи от материала и неговата дебелина. Това съпротивление на дифузия на парите е представено от µ стойността (стойност на мю), безразмерно число, равно на отношението на съпротивлението на парите на материала към съпротивлението на парите на слой въздух със същата дебелина. Следователно µ стойността на материала показва колко пъти съпротивлението на дифузия на парите на материала е от съпротивлението на дифузия на въздушен слой със същата дебелина, известен също като еквивалентна дебелина на въздушния слой.
Конвекция на парите
„Преносът на влага (пренос на пари) в резултат на въздушния поток, например през въздушни течове в изолационния материал, се нарича конвективен транспорт на влага. Количеството влага, навлизащо в строителната конструкция през тези течове, често е многократно по-голямо от влагата, навлизаща в материала чрез дифузия.“ Това е още една причина да избягвате изтичане на въздух и да изграждате херметични конструкции.
Soudatight LQ 4,5 kg |
Soudatight SP Черен 11 кг |
Soudatight хибрид Сив 600 мл |
Soudatight WP 5 кг |
|
Грунд 300 750 мл |
Бутилова лента – Алуминий 5 см |
SWS Vario Extra 70 мм |
SWS Inside Extra 100 мм |
SWS Outside Extra 100 мм |
Външна пародифузна лента – SWS Basic Plus Outside UV 300 мм |
Въздухоплътност и херметизация прим монтаж на прозорец, чрез използване на течни мембрани
Течна хидроизолация за уплътнение на критични фуги в строителството
За повече информцаия – Soudal.