Карбонов бетон може да революционизира изграждането на мостове
Изграждането или дори само обновяването на мостове поглъща много пари. Поради тази причина строителните инженери от Техническия университет в Берлин се опитват да удължат живота на конструкциите с нов, композитен строителен материал: карбонов бетон.
Строителните инженери възлагат голяма надежда за този иновативен материал. Срутването на четирилентовия мост в италианския град Генуа показа, че дори такива внушителни структури като мостовете могат да понесат товари само в определени граници. Материалът старее и е изложен на екстремните влияния на околната среда. Така един от най-големите проблеми при съществуващите сгради е прогресивната корозия, причинена от водата.
Сега изследователите от Техническия университет в Берлин експериментират с композитния строителен материал карбонов бетон. Той има голямото предимство, че карбонът не корозира. Тестово мостово съоръжение тепърва ще покаже дали той е достатъчно издръжлив в дългосрочен план.
Въпреки че фините пукнатини обикновено не са проблем за статиката на съоръженията, чрез тях прониква вода, която води до корозията на конвенционалната стоманена армировка в бетона. В съвместния проект „C³ – Carbon Concrete Composite“ на Федералното министерство на образованието и науката (BMBF) учените се опитват да развият алтернатива заедно с индустриалните партньори. Решение на базата на карбонов бетон било интересно не само за строителството на мостове, но и за тунели, покриви, фасади на сгради и големи съоръжения.
Карбоновият бетон е композиция от високоефективен бетон и армировка от карбонови влакна. Тези влакна трябва да осигуряват лекота, гъвкавост и здравина на материала. За тази цел до петдесет хиляди от тези фини влакна се комбинират в мрежа, която в следващия етап се преработва в плат и се снабдява със стабилизиращо покритие. Бетонът с карбонова армировка има много предимства от гледна точка на изследователите – той е устойчив, здрав, пести ресурси и следователно е особено икономичен. Освен това учените очакват карбоновата армировка да бъде до пет пъти по-силна от обичайната. Така в крайна сметка, карбоновият бетон може да спести и материали, и пари.
Сега се очакват резултатите от тестовия мост, който е дълъг 20 метра и ще премине през различни тестове. Наред с други неща се предвижда върху него да се съхраняват тонове тежести за повече от година. Мини камери ще следят как материалът в моста се държи под товар, какви са признаците на умора и т.н