Как да хидроизолираме и облицоваме влажни помещения с плочи?
Източник: Вебер
Влажните помещения в повечето случаи са облицовани с плочи, което само по себе си не осигурява хидроизолация на повърхностите. Най-често срещаните проблеми във влажните помещения са:
Проникване на влага зад плочките
Проникналата зад плочите влага води до появата на мухъл, плесени и микроорганизми по стените на съседните помещения. Това е съпроводено с разрушаване на покритията по стени и тавани, появата на неприятна миризма и тъмно оцветяване в съседни помещения.
Пукнатини в граничните зони
Много често на ъглите между стена–стена и стена–под се получават пукнатини. Това е най-честата причина за проникване на влага в околните помещения.
Лошо уплътняване
При неправилно изпълнено уплътняване около отводнителните детайли и дренажни системи с времето влагата от мръсните води прониква в помещенията
Отлепяне на плочи
Проникналата зад плочите вода замръзва при отрицателни температури и разрушава покритието.
РЕШЕНИЕ!
За да постигнете ефективна защита на помещения с повишена влажност, използвайте разработената от Вебер система от материали. Стриктното спазване на технологията за полагане ще ви осигури дълъг и безпроблемен експлоатационен период.
1. Уверете се, че основата е товароносима, устойчива и без замърсявания. При нови основи изчакайте поне 3 месеца за стихване на процесите на слягане. Всички неравности и пукнатини по основата коригирайте с ремонтен разтвор weber.tec 933. Изчакайте пълното изсъхване на коригираните зони.
2. Грундирайте основата с грунд weber.prim 801. При гланцирани или непорьозни основи грундирайте с weber.prim plus Грунд. Изчакайте 1–5 часа за пълното изсъхване на грунда.
3. В ъглите между стените и пода, както и по ъглите на цялата височина на стените поставете хидроизолационни ленти weber.tec 828. Лентите защитават тези критични зони от напукване. Преди цялостното хидроизолиране поставете и уплътнителни маншети за тръби weber.tec 828 MA. Лентите и маншетите се вграждат, използвайки weber.tec 822.
4. С четка ипи валяк нанесете непрекъснат слой weber.tec 822 по цялата повърхност. Спед като изсъхне (минимум 5 часа), нанесете втори слой, като посоката му на нанасяне трябва да бъде перпендикулярна на първия. Общата дебелина на двата слоя трябва да е минимум 2 mm по цялата повърхност. Изчакайте 24 часа за пълното изсъхване на хидроизолацията.
5. 3а полагане на плочите върху хидроизолационния слой weber.tec 822 използвайте weber.col Флекс, weber.set Комфорт Флекс – Dust Free формула или weber.col Екстра Флекс. При плочи с размер над 40 х 40 cm нанесете лепилото не само върху основата, но и на гърба на плочата. Между плочите оставете фуги с минимална широчина 2 mm. Изчакайте 24 часа за изсъхване на лепилото.
6. Почистете добре празнините между плочите и пристъпете към фугиране с фугиращите смеси weber.color Комфорт (фуги 1–6 mm), weber.color Перфект (фуги 2–20 mm) ипи с епоксидните фуги weber.xerm 848, ако има специално изискване за силно устойчиви на химикали фугиращи смеси.