pixel

Започва строителството на най-високата 3D-принтирана конструкция в света

Tor Alva

Архитектите Михаел Хансмайер и Бенджамин Диленбургер създават 30-метрова кула в швейцарските Алпи, която се отпечатва с 3D бетон от технологичния университет ETH в Цюрих.

Наречена Tor Alva или Бялата кула, според Хансмайер и Диленбургер сградата ще стане „най-високата 3D-отпечатана структура“ в света, след като бъде завършена в Мюлегн по-късно тази година.

ETH Цюрих е започнал процеса на 3D принтиране и досега е създал осем от общо 32-те конструктивни колони.

Хансмайер и Диленбургер разработват Tor Alva, за да популяризират потенциала на 3D принтирането с бетон и това как технологията може да помогне да се сведе до минимум количеството материали, използвани в строителството.

Tor Alva

„С височина 30 метра, Tor Alva ще бъде най-високата 3D принтирана структура в света“, казват архитектите. Tor Alva ще бъде разположена върху съществуваща сграда, която преди това е била използвана като ковачница. Първите осем колони с Y-образна форма формират част от първия етаж на сградата.

Колоните са отпечатани на 3D принтер с помощта на екструдиране на бетон, по време на което те са подсилени със стомана. Процесът е разработен в ETH в Цюрих от неговия екип по цифрови строителни технологии (DBT).

„Едно от предизвикателствата беше да се създадат колони с тънка обвивка и кухини, за да се намали употребата на материали и същевременно да се запази структурната здравина“, казва Хансмайер.

„Такива тънки бетонни отпечатъци досега се използват предимно като корпус или неподвижен кофраж, който се запълва с лят бетон и обикновена армировка“, продължи Хансмайер.

„Нашият 3D отпечатан бетон има арматура, интегрирана в него по време на процеса на роботизирано отпечатване“, добави той. „Интегрираната арматура, в комбинация със система за допълнително напрягане, придава на колоните необходимата здравина, която ни позволява да строим на височина 30 метра.“

Хансмайер обяснява, че 3D отпечатването на материала отрича необходимостта от кофраж, който обикновено се изисква при бетонна конструкция, и осигурява прецизно приложение, така че материалът да се използва само там, където е необходимо, свеждайки до минимум отпадъците.

Tor Alva

Методът на конструиране позволява също така създаването на сложни геометрии и компоненти по поръчка, както се вижда от геометричните шарки по повърхностите на Tor Alva.

32-те Y-образни колони, от които ще се състои кулата, са отпечатани с геометрични текстурирани повърхности. Те ще бъдат свързани без лепила, с помощта на винтове и кабели за допълнително напрягане, за да се гарантира, че в бъдеще конструкцията може лесно да бъде демонтирана и изградена наново на друго място.

След като бъде завършена, Tor Alva ще бъде домакин на музикални и театрални представления и ще действа като „фар“, привличайки посетители в историческото алпийско село Мулегн, казват архитектите.

Спираловидно стълбище ще води до куполно пространство за представления на последния етаж, откъдето през колоните ще се открива панорамна гледка.

Прогнозираното време за отпечатване на Tor Alva е 900 часа, а цялостното изграждане се очаква да приключи през лятото на 2024 г.

Снимки: Hansmeyer and Dillenburger

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: