Промени в над 80 закона нужни за окончателното разделяне на МРРБ
Източник: vestnikstroitel.bg
Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което функционираше при предходното правителство, днес е разделено на две – регионалното ведомство и новото, отговарящо за инвестиционното проектиране. Окончателното обособяване на двете отделни институции обаче още не е напълно финализирано. За целта за нужни спешни промени в 82 закона.
Това обясни пред bTV регионалният министър Десислава Терзиева, чиято цялостна кариера, от 1987 година, е преминала в държавната администрация.
„Създаването на ново министерство не е лесна задача, това отнема поне 3-4 месеца. И преди е имало подобна институция – по формата на комисии или министерства, които са се занимавали с устройство на територия и един вид инвестиционно проектиране, но не както сега – с фокус върху реализирането на проекти”, коментира Терзиева за отделилата се от МРР структура.
Тя допълни, че в нейното ведомство остават Агенция „Пътна инфраструктура”, ОП „Регионално развитие”, както и всички ВиК съоръжения и тяхното управление. Към министерството на инвестиционното проектиране минавали само кадастърът и дирекция „Строителен контрол”. Общо около 30 експерти преминавали от старата държавна структура към новата.
Десислава Терзиева обясни още, че ще има двама заместници, единият от които вече е назначен, а другият предложен на премиера Пламен Орешарски. Пълното окомплектоване на екипа щяло да стане факт до другата седмица. Междувременно министърът разпоредил проверки на завареното, „за да види дали нещата са толкова добри, колкото са били представяни от предишния кабинет”.
„Сега работим яко за усвояването на евросредствата, защото всеки ден загуба може да значи неусвояването на определени пари. Действително заварихме една база, но не всичко е рози, както твърдят предишните управляващи”, добави Терзиева.
Тя отправи и още една критика към кабинета „Борисов” – че си приписвал заслуги за инфраструктурни проекти, по чието реализиране са работили различни правителства.
„Магистрала Тракия е започната преди 40 години. Винаги съм се учудвала на политици, които казват – Аз построих, дадох парите! Парите са на данъкоплатците, в случая на европейските данъкоплатци. Няма значение кой реже лентата – бих се радвала да започна големи инфраструктурни обекти и след години някой да ме покани на откриването им”, каза още регионалният министър и подчерта за пореден път, че кабинетът „Орешарски” несъмнено е изцяло експертен и има уменията да изведе България към икономически растеж.