pixel

Какво се случва, когато проектирането управлява дизайна?

проектирането управлява дизайна

В един идеален свят архитектите щяха да проектират свободно, каквото си представят. Но реалността на професията е, че визиите са ограничени от клиенти, бюджети и може би най-доминиращата сила – строителните норми. Тези правила са ограничили и прекроили архитектурата толкова много, че тя е създала нов тип сграда – „рамката пръчки над подиум“ или „пет над две“ дизайн. Резултатът е много отчетлива естетика на сградите и забележителна монотонност, която почти предефинира обичайната жилищна архитектура.

Възходът на тези сгради не е единственият случай, когато строителният код е повлиял значително на архитектурата. Нормите и зонирането са казали тежката си дума за естетиката по целия свят – стъпаловидният характер на сградите от ерата на Арт Деко в Ню Йорк, мансардните покриви в Париж, дизайна на фасадите в части на Италия и променящите се ограничения направиха небостъргачите по-високи и по-тънки от всякога.

Поне в Съединените щати нормите често оформят архитектурата чрез Международния строителен кодекс (IBC), който излага правилата, които правят сградите едновременно по-евтини и по-бързи за изграждане, което е голям плюс за собствениците и инвеститорите. Това е възможно чрез използването на отливки от бетон или огнеупорна стомана на един или два етажа, които съставят подиума, където се помещават обекти за търговия на дребно, паркинги или заведения за хранене. Отгоре дървена рамка, обработена с огнеупорни материали, стандартни раздели на пода и стените се превръщат в жилищни единици, които често са ограничени до пет етажа – наричат ​​го “петте над една сграда”. Тези сгради са напълно завършени за изключително кратки периоди от време, което води до увеличаване на популярността им. Въпреки че са ефективни по отношение на разходите и времето, те имат недостатъци в други области на архитектурата. Разглеждайки тяхната хомогенна природа, мнозина се питат защо тази тенденция на изграждане на жилища продължава.

проектирането управлява дизайна

Начинът, по който самите градове се зонират за жилища, ограничава дори повече от Международния строителен кодекс. Изправено пред липса на пространство и движение от индустрията за милиарди долари, зонирането  на градовете създава огромно количество еднофамилни къщи в покрайнините и многоетажни сгради в центъра. В идеалния случай, когато се предлага проект, процесът позволява сътрудничество на различни нива, за да се осигури усъвършенстване и по-добро разположение в местния контекст. Но реалността е, че често пъти има тенденция бързо да се одобряват минали проекти, които вече са се доказали. Това означава сгради, които са псевдодублирани, за да отговарят на строги бюджетни ограничения и срокове.

Архитектурата не се осланя само на естетика, тя е предизвикателството да се намери начин тези сгради, които отговарят на жилищните нужди, да съответстват на местния контекст по начин, който се чувства по-малко като copy-paste и е по-оригинален. Не е работа на архитектите да променят строителните кодове, а да намерят начини да проектират креативно и ефективно в рамките на техните ограничения.

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: