pixel

Как най-лесно да направим вътрешна изолация?

izolacia

Целогодишното поддържане на комфортна температура у дома е основна цел за всяко домакинство и има критична роля за уюта, особено през по-студените месеци от годината. Сред ефикасните методи за намаляване на топлинните загуби се явява направата на вътрешна изолация.

Какви са предимствата на вътрешната изолация и как най-лесно да се справите с тази задача? Вижте повече за подготовката, стъпките и необходимите материали в следващите редове, където от екипа на онлайн магазин TeMax споделят повече по темата.

Какви са предимствата на вътрешната изолация?
Вътрешната изолация е предпочитана опция за домове, при които не е практично или възможно да се извърши външна такава, особено ако живеете в жилищна кооперация.

Този метод се характеризира с няколко основни предимства, като лесен и бърз монтаж, възможност за значително намаляване на загубите на топлина и повишаване на комфорта във вътрешните помещения. Като предимства на вътрешната изолация се открояват и подобрената шумоизолация и необходимостта от минимални промени, защото ремонтът не засяга фасадата и не влияе на външния облик, за разлика от другия тип топлоизолация.

Как се прави вътрешна изолация? Съвети, стъпки и материали 
За да извършите вътрешната изолация както трябва и да се радвате на всички гореизброени предимства, които ще повишат комфорта в помещенията, трябва да разполагате с определи знания и да си набавите всички необходими материали и инструменти за реализиране на проекта.

За целта ще ви бъдат необходими екструдиран пенополистирол, познат още като фибран, характеризиращ се като лек, влагоустойчив и идеален за изолация на стени материал, както и някои допълнителни материали – лепила за фибран, дюбели за изолация, монтажна пяна, боя, шпакловка и мрежа. За да работите умело с тези материали, ще се нуждаете от миксер за разбъркване, назъбена шпатула.

Стъпките по най-лесният начин за извършването на вътрешна изолация са следните:
1. Подготовка
Преди да започнете същинския процес, трябва да се уверите, че стените са равни, сухи и чисти. Ако има стари покрития, те трябва да бъдат отстранени.
2. Разбъркване и нанасяне на лепилото
То трябва да бъде приведено в гладка и хомогенна смес, която да се разпространи равномерно чрез назъбена шпатула върху плоскостите. По този начин се осигурява добро сцепление и изолационния материал се прикрепя много лесно.
3. Прикрепване на изолационния материал
Плоскостите трябва да се поставят равномерно и да не се оставя разстояние между тях.
4. Плътно закрепване на изолационния материал
За да се осигури максимална стабилност, се използват дюбели. Забиването им се осъществява с помощта на бормашина. Препоръчително е на квадратен метър да има поне 5-6 дюбела.
5. Довършителни задачи
Всички малки отвори следва да се запълнят с монтажна пяна, за да се предотврати загуба на топлина и проникване на влага. Следващият довършителен етап, придаващ устойчивост и здравина на вътрешната изолация, е нанасянето на шпакловка със специална мрежа.
6. Финализиране на проекта
За да осигурите естетика и завършен вид на вашия проект, нанесете боя в избрания цвят, който искате да краси интериора.

Това са основните задачи, които се извършват в гореизброената последователност и водят до повишаване на комфорта у дома.

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: