Глобалните инсталации на „умни“ измервателни уреди ще достигнат 800 милиона до 2020 г.
Приходите от умни имзервателни устройства ще нараснат до 7,4 млд. долара през следващите четири години – в сравнение с 5,2 млрд. долара през 2012 г., според доклад на Telefonica, публикуван в края на миналата седмица.
Азия и Европа ще бъдат основните двигатели на растежа на пазара, според доклада, в който се прогнозира, че повече от 800 милиона умни измервателни устройства ще бъдат инсталирани в световен мащаб до 2020 г.
Телеком-гигантът Telefonica казва, че 80 на сто от европейските домакинства ще имат интелигентни измерватели за газ и електричество към 2020 г. Това ще стане благодарение на наредби, които ще ускорят внедряването на технологията.
Към днешна дата разпространението на интелигентни измервателни уреди в региона вече е около 17 на сто. Очаква се Европа бързо да се изравни със Северна Америка, която в момента има най-висок процент на разгръщане на този тип мрежи.
Азия ще остане малко по-назад в сравнение с Европа и САЩ, според доклада.Голямото търсене в Китай обаче ще доведе до проникване на новата технология в размер на 70 на сто до 2022 г. В Япония вълната на растеж е само началото: десетки милиони интелигентни устройства ще бъдат инсталирани от началото следващото десетилетие.
В доклада обаче се предвижда Близкият изток и Латинска Америка да изостанат осезаемо в сферата на навлизане на новите измервателни системи.
Показателно е, че приходите от смарт-електромерите ще започнат да спадат към 2018 г., според Telefonica. Причината – спад на цените в съчетание с намаляване на новите инсталации.
Тенденцията трябва да се наблюдава с повишено внимание заради потенциала за въздействие от страна на медийни кампании и обществения скептицизъм – те могат да подкопаят доверието и възприемането на технологията.
Източник: greentech.bg