Еднофамилна къща в Германия от стъкло, дърво и шисти
Град Хердеке е чудесно място за живеене. В центъра на благоустроения квартал Аленберг, в непосредствена близост до Дортмунд, едно бунгало от 60-те години на миналия век беше съборено до основи и построено отново.
По проект на архитекта Дирк Виганд от Дортмунд е създадена нова модерна постройка в минималистичен стил с жилищна площ от 225 квадратни метра, разположена в градина с много зеленина и дзен характер. Взаимодействието на високите и почти безрамкови стъклени повърхности с шистови фасади, плосък покрив, покрит със зеленина, и заобикалящия го парапет от червено кедрово дърво има за цел да подчертае естествения и индивидуален характер на архитектурата.
Над старите стени
„Старата и твърде тъмна сграда трябваше да бъде напълно разрушена“, казва архитектът Дирк Виганд. „Според строителните разпоредби на града новата сграда трябваше да бъде разположена, като всички останали къщи, директно на улицата, което напълно щеше да отнеме цялото очарование на мястото. Накрая заедно решихме просто да запазим съществуващото мазе и остатъците от старата тухлена зидария и да ги използваме като основа за новия ни проект.“ В резултат на това не се наложиха компромиси в дизайна. Според желанията и изискванията на семейството на собственика и в тясно сътрудничество с ландшафтния архитект Кристиан Кьоглер от Schwelm е създадена ефирна и модерна нова сграда, която е скрита отвсякъде в буйна зеленина и по този начин съчетава желанието за откритост с необходимостта от защитена интимност.
Фокусната точка на къщата е дневната зона със северозападно изложение, която е осветена от три страни. Стъклената фасада предлага неограничен изглед към градината и водния басейн с Кои шарани, който е частично вграден в плана на етажа. Допълнителна дневна светлина се осигурява от двата големи купола с покривни прозорци; единият от тях е разположен непосредствено над басейна, а другият е интегриран в зелената покривна площ като кръгъл елемент непосредствено над входната зона.
Модерна шистова фасада
Новата сграда придобива специфичен облик благодарение на контраста между стъкло и шисти. „Шистите са естествен материал, който придава не само специфичен стил, но и впечатлява с високата си издръжливост, а освен това е и много разпространен в региона“, обяснява Дирк Виганд. „Като естествен материал шистите отговарят напълно на изискванията за устойчивост. В комбинация със спестената сива енергия от запазването на мазето, къщата покрива и високите енергийни стандарти.
Избраното динамично покритие с правоъгълни камъни с различни височини и ширини създава жив, но същевременно праволинеен образ на фасадата, който подчертава модерния характер на архитектурата. Високите изисквания за качество са изпълнени с камъни с марката InterSIN от Rathscheck Schiefer. Фирмата, базирана в Майен, регион Айфел, е един от водещите производители на шисти в света и притежава собствени висококачествени находища на различни места.
При изпълнението на проекта фасадите от стоманобетон с обща площ 160 кв.м първо бяха изцяло изолирани с 18 см минерална вата, а след това шистовите тухли бяха прикрепени към вентилируема подконструкция. „Конструкцията с двойна обвивка позволява да се оптимизира топлинната защита през зимата и лятото, а вентилационното ниво с ширина 4 см осигурява конструкция, която не е критична от гледна точка на строителната физика“, обяснява Дирк Виганд
Крайното покритие от шисти е направено от правоъгълни камъни с различна височина и ширина, всеки с припокриване по височина от четири сантиметра и закрепен към кофража с поне два пирона. Резултатът е неправилен външен вид на фасадата със силно раздвижени фуги. Металните ленти, поставени като подложка на фугите, гарантират, че през широките от три до шест милиметра челни фуги не може да проникне вода в конструкцията.
Снимки: Schwelm