Болница в Сенегал, оградена с решетъчна тухлена зидария
Швейцарското студио Manuel Herz Architects откри педиатрия и родилна клиника в Тамбакунда, Сенегал, която се отличава с решетъчната тухлена зидария и извити линии. Тя се явява като пристройка към болницата в града и е изградена по възложение на фондация „Йозеф и Ани Алберс“ и местната благотворителна организация Le Korsa.
Отличителната S-форма на постройката е повлияна както от климата в региона, където температурите могат да се повишават до 45 градуса по Целзий, така и от заоблените форми на съществуващите болнични сгради.
По дължината на сградата минава коридор със стаи само от едната страна. Той е затворен от тухлена решетъчна структура, вдъхновена от параваните, използвани за обграждане на машрабиите в традиционната арабска архитектура и проектирана така, че въздухът да може свободно да минава през нея.
„Тънките структури са пряк отговор на климата“, каза Херц. „Възнамерявах да създам сграда, която не се нуждае от климатизация – освен операционния блок и интензивните отделения.“
„Brise-soleil задържа слънцето и дъжда навън и позволява на въздуха да се движи през сградата. Температурните разлики между малко по-горещите и сенчестите, по-хладни зони създават движение на въздуха. Следователно, самата сградата е климатична машина, създаваща микроклимат, по-умерен от заобикалящия.“
Тъй като Херц и неговото студио не са имали задълбочени познания за сенегалския климат, той разработва дизайна в тясно сътрудничество с местни лекари, инженери, изпълнители, майстори и жени.
„Разработихме архитектурен отговор, който да работи с климата, а не срещу него. По този начин сградата е много по-отзивчива към местните условия и устойчива на прекъсвания на електрозахранването или нуждата от техническа поддръжка.“
Болницата е построена с помощта на местни ресурси и материали, произхождащи предимно от региона Тамбакунда. „Това гарантира, че практически цялата финансова инвестиция остава в региона и е от полза за местната общност. Така сградата се разглежда като идваща от самата общност, а не като внесена отвън.“