Виетнам изпраща над 120 000 работници в чужбина
Виетнам планира да изпрати към Япония, Южна Корея, Тайван, Румъния и България 120 хил. работници през 2019 г., стана ясно преди дни.
Страната обучава в свои професионални центрове работници главно за дефицитни специалности като заварчици и строители. Виетнам има много младо население, тези хора се изпращат на работа в чужбина за 1-2 години, където добиват квалификация, опит и се връщат обратно във виетнамската икономика, коментира инж. Иван Бойков, бивш изпълнителен директор на Камарата на строителите в България. Това е една далновидна политика, която професионализира тези хора и им дава възможност да работят за страната си.
Преди 10 години инж. Бойков е участвал в българска делегация, посетила Виетнам, по време на която български официални лица са отправили искане за виетнамски работници за бъдещите инфраструктурни проекти на страната ни.
За обявеното в медиите намерение Виетнам да изнесе работници за няколко страни той каза, че звучи сензационно, но „никой няма да ни внесе работници, по-скоро ние при нужда, а ние имаме такава според статистиката, бихме могли да направим заявка за внос“.
За самите процедури инж. Бойков посочи, че са доста тежки – първо една за доказване на необходимостта и после втора пред страната, която изпраща хора.
„Хубавото във Виетнам е, че може да се направи заявка за конкретни специалности, да се обучат хора и после заявителят от България да отиде да ги изпита, след това да дойдат да работят. Преди 10 г. дойдоха група хора в русенски завод, направиха един мандат. Дейността е строго регламентирана, работодателят трябва да осигури социално-битови условия и жилище“.
За виетнамските работници от миналото инженерът каза, че са били дисциплинирани и добре подготвени. Тогава у нас са работили още кубинци и никарагуанци. Другото предимство на виетнамците е, че имат добро отношение към нас. „То има покритие, в най-трудните моменти ние и Чехия помогнахме най-много на тези хора“.
„Предстои ново строителство за около 5 млрд. лв., защото приключва програмният период, на магистрали, газопроводи, имаме чакащи поръчки в екологията, ВиК, а от друга страна имиграция. Най-добрият вариант е да дойдат квалифицирани хора от диаспората на България, защото няма да има езикова бариера, но не знам дали те ще успеят да покрият всички нужди“, каза в коментара си инженерът.
bloombergtv.bg