pixel

Умният дом в ерата на компютъризацията

salus

Струва ли си да инсталирате интелигентна система за отопление на дома?

Компютъризацията и автоматизацията на повечето области от живота ни е факт от дълго време, така че това трябва да се е превърнало в увеличаване на очакванията за енергийната ефективност на нашите домове. Интелигентните отоплителни системи, въпреки че увеличават удобството и ни освобождават от рутинни задачи, не са просто джаджа. Те са незаменими компоненти на съвременните сгради, които, за да влязат в употреба, трябва да отговарят на определени критерии за енергийна експлоатация. Автоматичните системи за управление на енергията постепенно ни се налагат със закон. Така че въпросът не трябва да бъде „Струва ли си да инсталирате интелигентна система за отопление на дома?“, а по-скоро: „Коя система за управление трябва да избера?“.

Нека обаче разгледаме конкретните ползи от инсталирането на интелигентна отоплителна система.

Умният дом и интелигентното отопление едно и също ли са?

В известен смисъл, да, но интелигентното отопление е по-тясна концепция. Въпреки че често се комбинира с управлението на други устройства в интелигентен дом, той се отнася само до енергийно ефективния прием на отоплителната среда, както подсказва името.

Рядко обаче интелигентната отоплителна система е ограничена до контролиране на отоплителната система. Производителите разширяват обхвата ѝ, увеличавайки неговата многофункционалност. Само контролът на температурата вече не е достатъчен. Развитието на дигиталните технологии е на по-високо ниво, както и повечето от нейните потребители, които са все по-малко доволни от затворена система, предназначена да контролира само една инсталация или един уред.

Умният дом не е за това. В един умен дом всичко работи заедно и ни извежда от ежедневните задачи. Създава се впечатлението, че къщата мисли, предвижда, отгатва нуждите ни – взема решения вместо нас. Разбира се, този ефект не се дължи на „мислещи машини“ (поне засега). Тя се постига благодарение на предварително създадените връзки на домашни инсталации (наречени по различен начин; сцени, сценарии, правила).

Интелигентното отопление се превърна в неразделна част от интелигентния дом. Но интелигентният дом се превърна и в енергийно ефективна сграда (не само удобна сграда) със строго очертани енергийни характеристики. Тя трябва да бъде оборудвана с ефективни и екологични източници на топлина, при които всмукателните механизми на отоплителната среда се охраняват чрез автоматизация на зоналния контрол на температурата.

salus

Отоплителните системи трябва да бъдат оборудвани с устройства, които автоматично регулират температурата отделно в различните помещения (WT 2021, §135.7).

Интелигентната отоплителна система е повече от автоматизация

От ранните дни на автоматизацията помним системи, които са управлявали една инсталация или едно устройство. Тогава дистанционното управление означаваше включване на телевизора от коридора или дивана. Много неща обаче се промениха. Сега дистанционното управление на къща означава да се създадат добре обмислени правила, така че без наше участие светлините да се включват в избрани часове или когато влизаме в стая. Отоплението работи по график, съобразен с нас. Той се свързва с други домашни действия, като например работата на щори или отварянето или затварянето на прозорци. Отоплението се изключва, когато наклоним прозореца, щорите падат, когато влезем в къщата или когато я напуснем. Уредите могат да „играят по нашите правила“, когато сградата стои празна. Къщата работи за нашето настроение и бюджет благодарение на интелигентните релета и сензори, които не се нуждаят от нашето внимание, за да работят ежедневно.

Сега оценяваме и отворените системи, които съчетават множество марки и множество функции на едно място. Те се управляват със смартфон винаги под ръка и едно приложение, общо за всички домакински уреди. Точно такава е системата ENGO Smart отворена за платформата TUYA, която триумфира в индустрията на интелигентния дом.

Интелигентната отоплителна система има същата цел (като вас)

Интелигентната отоплителна система на ENGO Controls се управлява чрез мобилното приложение ENGO Smart/Tuya Smart. Някои устройства работят по протокола ZigBee 3.0, но след това свързаността е чрез интернет хъб, а дистанционното управление от приложението е възможно, ако свържете хъба към интернет. Запазените правила за работа, от друга страна, се запазват, дори ако няма достъп до интернет.

salus

salus

С комуникационни методи, замислени по този начин, системите ENGO Controls предоставят избор от решения, които да отговарят на очакванията. От една страна, можем да имаме умен дом, отворен за други популярни технологии – различни устройства от различни производители (Wi-Fi продукти, TUYA). От друга страна, можем да изградим мрежа от домашни устройства с една марка, чиито връзки няма да престанат, когато Wi-Fi свързаността се провали (EGATEZB хъб).

Интелигентната отоплителна система помага да се спестят пари

Писали сме за това много пъти, но не е лошо да ви напомняме, защото енергийната ефективност означава финансови спестявания. По-ниската консумация на енергия води до по-ниски сметки, особено по време на отоплителния сезон. И не говорим за символични суми, но – в зависимост от квадратурата, техническите параметри на къщата, избраните схеми за отопление и запазените правила – има значителни икономии на месечна база.

Въпреки че това е баналност, нека повторим: по-малкото гориво за отопление струва по-малко. И контролирайки температурата, ние използваме по-малко енергия.

Съвременните системи за управление на енергията (включително автоматизацията на контрола) дават възможност за намаляване на потреблението на енергия с до 30% в частни домове и до 60-80% в обществени сгради, хотели и това е с реалистични, а не оптимистични оценки.

Да имаме предвид и нарастващата популярност на патенти за отопление, които позволяват не само използването на възобновяема енергия, но и нейното производство или дори съхранение (фотоволтаични панели). Всичко това дава възможност да се създаде интелигентна отоплителна система за собствена употреба, която впечатляващо намалява крайното потребление на енергия при ниски експлоатационни разходи.

Интелигентната отоплителна система защитава здравето

Благодарение на оптималното управление на енергията жилищните сгради вече не се намесват толкова много в околната среда, колкото преди 10 или 15 години. Разбира се, проблемът със смога и високите емисии на CO2 в атмосферата все още е належащ и все още изисква въвеждането на много екологични разпоредби, но нашата осведоменост по темата е на различно ниво, отколкото преди десетилетие.

salus

Заменяме старите печки на въглища с газови котли, електрически котли или още по-добре термопомпи. Инсталираме фотоволтаици и контролираме температурата в зони, не само защото искаме да плащаме по-малко за отопление. Ние разбираме все повече и повече, че замърсяването на въздуха е в тежест на живота – нашия и на нашите деца.

Всичко, което помага за оптимизиране на приема и използването на енергия, което помага да се неутрализира отрицателното човешко въздействие върху околната среда, ни предпазва от самите нас. Автоматизацията, която контролира потреблението на отоплителната среда, несъмнено е такова нещо.

Нека също така отбележим, че високото екологично съзнание става все по-модерно. Актьори и знаменитости говорят за това. Голяма кариера може да се направи в областта на екологията. Грижата за състоянието на планетата се превърна в показател за познаване на съвременните дилеми на цивилизацията, а понякога и на амбициите на живота. Тя се превърна във важна нишка на съвременния начин на живот. Той свидетелства за екоангажираност, която повишава социалния статус. Това може да се прецени по различен начин, но е трудно да се мълчи за това.

Ще се превърне ли енергийното управление в сградите законово задължение, засягащо всички? В по-голямата си част вече е така. Препоръките за саниране на сгради в употреба, повишаване на техния енергиен клас са широко използвани. Те се появяват в публичното пространство, в медиите. Много се говори за това, реализират се екологични кампании и програми за финансова подкрепа. Ясно са посочени и изискванията за новопостроени сгради (WT 2021), които са получили разрешение за строеж и предстои да бъдат въведени в експлоатация през следващите месеци или години. Законът за строителството не забравя и управлението на енергията, а програмите за държавни субсидии за замяна на стари отоплителни уреди с нови очакват бенефициентите да отговарят на строги условия. Искате да подновите отоплителната си система? Трябва да спазвате екологичните правила.

salus

Така че всичко това вече е налице, въпреки че все още никой не обикаля къщите и проверява дали сме сигурни, че използваме енергията ефективно. Вместо това можем да получим глоба за изгаряне на неразрешено гориво за отопление или за изгаряне на боклук, или листа в градината.

Какви документи регулират управлението на енергията?

Дългосрочна стратегия за саниране на сгради: това е препоръка за термомодернизация и модернизация на сградите. Тя показва предимствата на интелигентната технология, като работно отопление, вентилация, БГВ, осветление в общ панел.

Строително право: като цяло изисква изпълнение на основни енергоспестяващи и топлоизолационни решения.

Вече цитираният WT 2021 задава стандарти, свързани с топлоизолацията и енергоспестяването. Те налагат използването на автоматизирани системи за управление на отопление за използването на гориво. Идеята е да се контролира колко топлина губи една сграда (изолация, дограма) и количеството невъзобновяема енергия, необходима за отопление, охлаждане, вентилация, осветление, БГВ. Приоритетът тук е да бъдем максимално енергийно ефективни – контролът на температурата силно подобрява параметрите.

С няколко думи – няма заобикаляне на темата. Скоро законовите изисквания ще доведат до факта, че ще трябва да използваме системи за управление на потреблението на енергия. В противен случай няма да можем да използваме домашни системи, а те са от съществено значение за нормалния живот. И докато това звучи като принуда, а никой не обича принудите, струва си да се отбележат всички предимства, които бяха споменати:
– по-ниски оперативни разходи за строителство – за нас е по-лесно да поддържаме домовете си;
– енергийна ефективност – губим по-малко енергия;
– екологични и здравни съображения – опазваме околната среда и се чувстваме по-добре;
– удобство и комфорт – винаги имаме оптималната температура в стаите;
– социален престиж – печелим в очите на другите.

И така, струва ли си да инсталирате интелигентна система за отопление на дома? Струва си, защото фокусът се променя точно пред нас. Интелигентната отоплителна система вече не е инвестиция в по-добро утре – тя е елемент, без който няма да има по-добро утре.

За повече информация – Salus.

Прочетете също: