pixel

Училище в Китай, построено от предварително сглобени модули

Архитектурното студио Crossboundaries с офиси в Пекин и Франкфурт завърши изграждането на ново училище от предварително подготвени модули в Шенджен, Китай. Училището е построено за 13 месеца – процес, който обикновено отнема 2-3 години при традиционните методи на строителство. Сградата е многофункционална, предимно сглобяема, конструкция с максимална гъвкавост и индивидуална естетика благодарение на акцентите в дизайна. Предоставя интелигентни решения за проект с висока плътност с обща площ от 50 000 кв. м, построена върху парцел от само 16 000 кв. м.

Като един от най-големите високотехнологични хъбове на Китай, Шенджен е изправен пред някои практически предизвикателства поради бързия растеж на населението, включително недостиг на държавни училища. За да се справи с този проблем, правителството на Китай одобри изграждането на училища от предварителни подготвени модули и постави срок от малко повече от година за завършването им. В случая архитектите от Crossboundaries са се възползвали максимално от предварително сглобяеми структури за приблизително 75% от проекта. Това рязко е намалило обема на строителните отпадъци на строителната площадка, броя на заетите строители и съответно разходите за труд и времето за изпълнение.

Модулното строителство е използвано главно в основните сгради на училището и общежитието, докато обществените пространства и някои други зони се построени по-традиционните строителни методи. В трите учебни сгради на училището архитектите са приложили шест предварително сглобени модули, всеки с различна ширина и местоположение на отворите за прозорците. Въпреки че класните стаи на всеки етаж имат едно и също оформление, всяка от тях има различна фасада. Допълнителен акцент е вложен с поставянето на стърчащи навън метални рамки на някои от прозорците, боядисани в жълто. Цветова концепция определя зоните на циркулация (стълбища и коридори) в синьо, а хъбовете за срещи на учениците (общежитието) в жълто. Жълтият цвят е избран да обозначава зоните, в които деца и учители живеят, общуват и се движат по-малко.

Средните крила на трите училищни сгради са леко извити, така че отворените пространства между тези сгради да са с по-неправилни форми, излизайки от клишето на квадрата. Общежитието, което се вижда ясно отдалеч и е обърното към основната улица за достъп до училището, е с фасадни панели с различна дебелина и различни цветови нюанси. Най-издадените навън са най-ярките, а най-вдлъбнатите са съответно най-тъмните. Равномерно разпределените отвори функционират като балкони и осигуряват по-голяма дълбочина на общия вид на фасадата.

Поради малката площ на обекта някои функционални зони са развити вертикално, за да се  осигури място за споделените пространства на по-ниските нива. В традиционните училищни дворове зоните за спорт са разположени в периферията, отделяйки ги от учебните помещения. В този проект пистата за бягане е ситуирана в центъра на кампуса, между общежитието и образователните сгради, и е повдигната на платформа, за да осигури пространство за други спортни игрища, ателиета за изкуство, библиотека и други многофункционални зони отдолу. В същото време зоната за спорт е по-близо до класните стаи, оптимизирайки потока от ученици в комплекса.


Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: