Столичните транспортни проекти за 2017 г.
Големите инвестиционни обекти в София в сектор „Транспорт“ са свързани с изграждане на нова транспортна инфраструктура, както и с основна рехабилитация на някои от големите булеварди. Това заяви пред БГНЕС зам.-кметът по транспорт в СО Евгени Крусев. Предвижда се довършване на реконструкцията на бул. „Монтевидео“ в кв. „Овча купел“, така че да продължи работата от тази година и да се довърши ремонта на булеварда с по две ленти до бул. „Никола Петков“ и до Нов български университет, където се реновира целият булевард – сменя се настилката, тротоарите, изгражда се ново осветление, канализация, отводняване. „На практика цялостно булевардът се прави“, обясни той.
Нов елемент е разширението на бул. „Тодор Каблешков“ от бул. „Братя Бъкстон“ до бул. „Цар Борис III“, където ще се изгражда и нов мост над река Боянска. И се залагат връзките със северната скоростна тангента – бул. „Рожен“ и Източна тангента, които ще бъдат изградени така, че повече жители на София да се възползват от тази нова градска магистрала. През следващата година ще бъде изграден и пробива „Петър Дертлиев“ в кв. „Люлин“, който ще им даде бърз и лесен достъп до околовръстното шосе и магистрала „Люлин“, като там се изгражда изцяло нова пътна връзка.
Кръговото кръстовище на бул. „Св. Климент Охридски“ и бул. „Андрей Ляпчев“ също се изгражда през 2017 г. Там в момента е изключително натоварено кръстовището. Реално кръговото ще облекчи транспортните потоци, които минават от там. Отново във връзка със Северната скоростна тангента са и локалните платна, които трябва да се изградят, Там вече има и избран изпълнител и тече проектиране в някои части на участъка като Крусев се надява до няколко седмици строителството да започне.
През 2017 г. се предвижда и текущ ремонт на малките квартални улички. Бюджетът се запазва като обем и е в размер на 34.5 млн. лв. като се предвижда освен цялостна рехабилитация на малки улици, така и частичен ремонт на улици в целия град. Модернизацията на светофарните уредби приключва като са модернизирани над 200 кръстовища. Основният ефект след модернизацията на светофарните уредби е намаляване на времето за пътуване на хората с до 30%, намаляване на вредните емисии с до 25%, както и намаляване на разходите на софиянци за гориво за предвижване през града с до 9%. Това са чистите икономически ползи от тези промени. Отделно от това се приоритизира използването на градския транспорт, и се подобрява транспорта на автомобилите на спешните служби като линейки, полиция, пожарна, посочи Крусев.
Строители.бг