Разширяване на партньорството с Русия в сферата на строителството
Разширяване на сътрудничеството в областта на строителството обсъдиха зам.-министър Йовев и руския му колега Дмитрий Волков
„В областта на строителството перспективите между България и Руската Федерация са големи. Българските компании имат значителен опит в реализирането на инфраструктурни обекти и разполагат със значителен капацитет и потенциал, самостоятелно или в партньорство, за участие в реализирането на инфраструктурни проекти в Русия.“
Това каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев пред руския си колега Дмитрий Волков – заместник-министър на строителството и жилищно-комуналните услуги на Руската Федерация. Двамата разговаряха на заседание на българо-руската работна група по строителство.
Групата, чийто съпредседател от българска страна е инженер Йовев, заседава в рамките на провеждащата се 17-та сесия на българо-руската Междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество.
На заседанието представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Камарата на строителите в България представиха възможностите за разширяване на сътрудничеството с Руската Федерация в областта на строителството и постигането на стабилна и регулярна комуникация в сферата.
„Надявам се страните ни и в бъдеще да си съдействат за обмяна на информация относно инвестиционните намерения и планове за строителство, изграждане на обекти и предстоящи търгове, както в България, така и в Русия“, каза заместник-регионалният министър.
Като перспектива за разширяване на ползотворното партньорство между двете страни инж. Йовев очерта възможностите за участие на руски инвеститори в изграждането и модернизирането на инфраструктурни проекти в България по модела на публично-частното партньорство.
„Страната ни има набор от стратегически инфраструктурни обекти, за които има политическа воля да бъдат реализирани чрез публично-частни партньорства“, обясни заместник-министърът и допълни, че към реализацията им има инвеститорски интерес и това е логично заради доброто геостратегическо положение на България, гарантиращо възвращаемост на инвестициите.
Важна стъпка по пътя на разширяване на сътрудничеството между България и Русия е и възможността за обмяна на информация за новите технологии, продукти и материали в строителството.
„Технологичният напредък е ключът за високата конкурентоспособност в сектора, като този процес може да върви паралелно с обмяната на специалисти, включително с обучението на кадри“, подчерта още Йовев.
„Взаимоотношенията между България и Русия в областта на строителството, както и във всички сектори, имат голям потенциал“, каза на срещата Дмитрий Волков и подчерта, че в момента в руската страна има дефицит на строителни фирми и строителни работници. „Като обединим усилията си с Министерството на регионалното развитие и благоустройството съм убеден, че можем да постигнем успех“, беше категоричен руският заместник-министър.
Сред основните възможности за разширяване на сътрудничеството бяха обсъдени още обмяната на информация за националните изисквания към стандартите в областта на строителството и строителните продукти, както и споделянето на опит по въпросите, свързани с енергийната ефективност в многофамилните жилищни сгради и управлението на сградите в режим на етажна собственост.
На заседанието беше приет текст, който да залегне в протокола от сесията на Междуправителствената комисия. В него българската страна в лицето на Министерството на регионалното развитие и благоустройството потвърждава възможностите за разширяване на партньорството в сферата на строителството и обмяната на информация.
Страните се договориха, че консултации по въпросите на сътрудничеството в тази област биха могли да се провеждат и в периода между сесиите на Комисията.