Крушката – малкият хищник
Източник: trud.bg
Прибирате се вкъщи и веднага палите всички лампи? Нормално е да търсите светлина особено през зимните месеци, когато слънцето се скрива рано. А и колко ток може да изхаби една крушка… Това последното е най-разпространената заблуда.
Осветлението съвсем не е незабележимо перо в разходите за електроенергия на едно домакинство.
Ако човек подмени цялото осветление с енергоспестяващо, разходите за него могат да паднат с 80%. Не вярвате? Подмяната само на една крушка (с нажежаема волфрамова жичка) с енергоспестяваща може да намали месечната сметка с 2 лева. Тоест обитателите на един среден апартамент, в който има поне десетина крушки, могат да спестят и да похарчат за нещо по-добро 15- 20 лева от сметката си за ток.
Сметката показва още, че за около половин година ще изплатите по-скъпите енергоспестяващи крушки, чиято цена се движи около 15 лв. Животът на тези крушки е около 50 хил. часа или 5 години непрекъснато светене.
И на пазара на енергоспестяващи осветителни тела има моди и различни течения. През 60-те и 70-те години на миналия век например се е смятало, че осветлението с луминисцентни пръчки е много по-икономично. То навлезе по-широко в бита едва през последните десетина години, когато бяха създадени компактните луминисцентни крушки под формата на спирали или на извити тънки пръчки.
Но докато българинът замени с тях волфрамовите жички (чието производство вече е забранено, но готовите количества все още се продават в търговската мрежа), на пазара излезе LED технологията. През последните 5-6 години тя навлезе толкова масово в бита, че е на път да измести всички останали.
С понятието LED осветление (от light emiting diod) се обединяват разнообразни като форма осветителни тела, които излъчват светлина, много близка до слънчевата, и консумират нищожно количество електроенергия – с до 85% по-малко от съответните като сила крушки с жичка.
Например за осветлението на три стаи с три стари крушки за 2 часа ще отиде 1 киловатчас електроенергия, който сега струва около 19 ст. с ДДС. С LED технологията тези лампи ще светят за същите пари в продължение на цели 10 часа.
Освен това новата технология е много по-здравословна и щадяща човешкото око. LED осветлението излъчва в цялата част на светлинния спектър, което позволява най-оптимално възприемане на околното пространство от окото.
Това е особено важно за уличното осветление. Миналата година например старите натриеви лампи по част от “Цариградско шосе” бяха заменени с новата технология. Освен че консумацията на ток е намалена в пъти, сега водачите възприемат по съвсем различен начин пътя и неговите особености.
Технологията на LED осветлението печели територии и защото е доста по-здравословна от останалите. Тези лампи не съдържат вредни газове, докато по-старият тип луминисцентни енергоспестяващи крушки съдържат живачни пари, които облекчават процеса на запалването на газа.
LED осветителните тела не излъчват и вредни ултравиолетови лъчи, каквито има и в луминисцентните крушки, и в тези с волфрамова жичка.
LED осветлението може да се регулира. Това го прави подходящо за интериорно осветление – чрез ключа за лампата светлинният поток се усилва или намалява толкова, колкото желае човек в момента.
“Производството на LED осветителни тела на европейския пазар се увеличава скокообразно, защото те представляват балансиран момент от развитието на технологиите”, обясни пред “Труд” инж. д-р Иван Каралеев, главен секретар на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.
От една страна, производителите им бързо се съобразиха с условностите на пазара – започнаха да произвеждат тези лампи с цокъл, подходящ за най-разпространените фасунги с винт на осветителните тела.
От друга страна, те могат да работят и на 12 волта, което ги прави издръжливи в електроенергийни мрежи, при които често има токови удари или напрежението спада.
Не на последно място заради ниската консумация на енергия са подходящи за свързване с малки фотоволтаични или ветрови генератори. По този начин могат да се осветяват магистрали, паркинги или всякакви места, до които трудно може да се прокара електрическа мрежа или пък е нужна самостоятелност.
При LED осветлението се постига голямо разнообразие от форми на самата светлина.
По същество излъчвателят е една точка и за да не дразни това потребителя, производителите правят лампите с разнообразни рефлектори. Някои от тях разпръскват светлината, други могат да я съберат на едно място. Някои придават форма на кръг на получената светлина, други – на пеперуда. А аварийно-евакуационните светлини могат да осветят пространство от 50 метра с 1 ват енергия.
Рефлекторите помагат загубите на светлина да се сведат до 5-10% за разлика от традиционните източници, при които загубите достигат до 30 и дори 50%.
Разнообразието се засилва и от вида на лампите, в които се вграждат LED осветители. На българския пазар има най-различни – настолни, за четене на книга, аплици, които осветяват определена стена. За популярните осветителни тела тип “луни”, които доскоро се правеха от халогенни осветителни тела, напоследък също се използват LED лампи.