pixel

Инженери от Кеймбридж разработват цимент с нулев въглерод

Zero Carbon Cement

Снимка: Nordroden

Инженери от университета в Кеймбридж твърдят, че са изобретили първия в света цимент с нулеви емисии, който наричат Cambridge Electric Cement. Екипът, състоящ се от д-р Сирил Дюнан, д-р Пипа Хортън и проф. Джулиан Алууд, е част от организацията UK Fires.

Основният проблем на цимента започва с химията и формулата CaCO3 + топлина > CaO + CO2. Третирате калциев карбонат при 1450°C, използвайки много изкопаеми горива и получавате вид клинкер и много въглероден диоксид (CO2). Това е, което индустрията нарече „химичният факт от живота“. Клинкерът се смила на прах и се смесва с други съставки, за да се получи цимент. След това циментът се смесва с инертен материал, главно чакъл и пясък, за да се получи бетон, който се подсилва със стомана, за да се направят сгради и конструкции.

Можете да намалите емисиите от готвенето на калциев карбонат, но не можете да направите нищо за химията.

Cambridge Electric Cement променя уравнението. Според прессъобщението използваният цимент, отделен от рециклиран бетон, е практически идентичен с варовия флюс, който се използва за отстраняване на примеси от стомана както в електрическите, така и в кислородните пещи, и който плува върху разтопената стомана, за да я предпази от окисляване. Завършва като шлака, която обикновено се счита за отпадъчен продукт, но е пълна с калциев оксид – ключова съставка в клинкера, използван за производството на цимент. Екипът от Кеймбридж смила шлаката на прах и установява, че тя е “практически идентична с клинкера, който е в основата на новия портланд цимент.“

Zero Carbon Cement

При процеса, разработен в Кеймбридж, разглобявате една стоманобетонна сграда и изпращате армировъчната стомана в електрическа пещ за рециклиране. Отделяте агрегата от цимента и използвате този цимент, за да замените варовиковия флюс в електрическата пещ,. В резултат на това се получава нова шлака, която замества клинкера в Cambridge Electric Cement.

След това той се сглобява отново с рециклирани инертни материали, за да се получи нов бетон, и с рециклирана арматура, за да се направи нова сграда. По същество старата конструкция се рециклира в нова. Ако тази електрическа пещ се захранва с чиста енергия, целият процес почти не произвежда преки въглеродни емисии. Това наистина е така нареченият „доброкачествен цикъл на рециклиране“.

Алууд казва следното: „Ако Cambridge Electric Cement оправдае обещанията, които показа при първите лабораторни изпитания, това може да бъде повратна точка по пътя към опазване на климата. Комбинирането на рециклирането на стомана и цимент в един процес, захранван с възобновяема електроенергия, би могло да осигури доставките на основни строителни материали в подкрепа на инфраструктурата на един свят с нулеви емисии и да даде възможност за икономическо развитие там, където то е най-необходимо.“

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: