pixel

Бихте ли се преместили на Луната през 2040 година?

NASA

В необятната шир на космоса една мечта се превръща в реалност: домове на Луната – смело начинание, ръководено от НАСА. Тази космическа амбиция, породена от духа на мисиите „Аполо“, сега се устремява към реалността, подхранвана от най-съвременни технологии, иновации и непреклонна решителност.

Половин век след кратката лунна мисия на „Аполо 17“ НАСА, в партньорство с ICON, новаторска строителна компания, разпалва нов лунен ренесанс. Представете си къщи, които излизат от лунната повърхност не като „внос“ от Земята, а изработени от самите скални късове и минерални фрагменти, които определят суровия лунен терен.

Разбираемо е да попитате как? С 3D принтери. Според New York Times космическата агенция планира да изпрати принтер на Луната, който ще използва лунен бетон, минерални фрагменти и прах, открити на повърхността на спътника, за да построи жилищата. Ако всичко върви по план, НАСА вярва, че тези домове могат да бъдат готови – не само за астронавти, но и за обикновени граждани – до 2040 г. Заслужава да се отбележи обаче, че някои експерти поставят под въпрос този амбициозен график.

NASA

Усилията на НАСА се простират отвъд националните граници и включват партньорства с университети, частни предприятия и строителни фирми. Тези сътрудничества означават промяна на парадигмата в архитектурната сфера, където интердисциплинарната екипна работа и споделеният опит са от съществено значение за създаването на иновативни решения за извънземен живот. Ключов елемент в това начинание са строгите тестове на Земята. Центърът за космически полети „Маршал“ на НАСА, оборудван с над дузина изпитателни камери, подлага оборудването на същите сурови условия на радиация и топлинен вакуум, каквито се наблюдават в космоса. Виктор Притчет, директорът, който контролира тези тестове, подчертава значението на оцеляването в тези камери като ключов показател за готовността на оборудването за работа в космоса. Преди домовете на Луната да се появят на скалистата повърхност, НАСА усърдно усъвършенства симулиран лунен бетон в „Маршал“. Това вещество, отлято в малки цилиндрични форми, издържа на температури до 3400 градуса по Фаренхайт, когато е изложено на плазмена горелка. Този пробив дава надежда, че действителните лунни структури ще издържат на огнената топлина, генерирана по време на кацането на ракетите, което е жизненоважен фактор за тяхната осъществимост.

NASA

Но лунният живот надхвърля обикновените стени като включва и тънкостите на ежедневието. В този стремеж НАСА си сътрудничи с университети и частни компании, за да проектира мебели и интериори, подходящи за космически цели. Изследователският център „Еймс“, съвместно с изследователи от Станфордския университет, извлича минерали от синтетична лунна почва, за да създаде плочки с различни цветове, като си ги представя в лунните кухни и бани.

Това начинание означава нещо повече от построяване на къщи на Луната; то е смел скок към бъдещето, в което човешката цивилизация се разпростира в космоса.

Докато архитекти и учени си сътрудничат на тази небесна граница, те не само оформят начина, по който ще живеем на Луната, но и проправят пътя на извънземната архитектура, отбелязвайки забележителна глава в историята на човешкото обитаване. Архитектурните чудеса, които ни очакват на лунната повърхност, могат не само да предефинират разбирането ни за космоса, но и да променят самата същност на това, което наричаме дом.

Снимки: NASA

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: