Властите на Венеция поставят стъклени бариери срещу наводнения
Италианският град постави стъклени прегради около 900-годишната базиликата “Сан Марко”, за да я предпази от водата. Решението беше взето след рекордното наводнение през декември 2022 г., и за да предотврати повторение на катастрофата от ноември 2019 г., която според ръководството на базиликата състари части от сградата с 20 години за един ден. Временната структура е фиксирана, докато системата MOSE заработи напълно до края на 2025 г., защитавайки Венеция и Венецианската лагуна от наводнения.
Прозрачната преграда защитава до 110 см и интегрира подземните отводнителни канали под църквата и площада за овладяване на наводненията в района. Основата е армирана с бетон и заровена под паветата на площад Сан Марко, за да не бъде преобърната от силата на водата. Също така, за да се запази целостта на белия варовик и сивия трахит от 1723 г. на архитект Андреа Тирали.
В допълнение към преградите градът ускорява завършването на проекта MOSE, който започна през 2003 г.
След години на забавяне, Modulo Sperimentale Elettromeccanico, който по план трябва да бъде завършен през 2025, в момента е издигнат за защита от приливи над 110 сантиметра, изолирайки Венецианската лагуна временно от Адриатическо море по време на acqua alta. Заедно с други проекти, като укрепване на брега, издигане на кейове и настилка и подобряване на лагуната, MOSE ще защити Венеция и лагуната от приливи до 3 метра. Системата се състои от редици подвижни порти, инсталирани на входовете на Лидо, Маламоко и Киоджа, за да предпазят някои ниски части от района (по-специално площад Сан Марко) от повреждане при наводнения.
След няколко инициативи за справяне с кризата, породена от туризма и тази с опазване на архитектурното наследство, властите във Венеция обявиха, че от средата на януари 2023 г. посетителите ще трябва да резервират време за посещение и да заплащат входна такса, за да разгледат историческия град. След неотдавнашната забрана на круизните кораби, регламентът се стреми да реши проблема с прекомерния туризъм, която засяга екосистемата на лагуната, градското развитие и местното население.
Снимки: Shutterstock