Термография от висок клас: професионалистите виждат повече
Термичните мостове или потенциалните петна от мухъл могат бързо да бъдат идентифицирани с термографски камери. Но кое прави една IR професионална камера наистина добра и какви са разликите с камерите от базов клас?
Резолюцията на камерата при всички положения играе решаваща роля за проверката на обекта. Ако е твърде ниска, има риск проблемите да не бъдат отразени. Тези източници на грешки могат да бъдат изключени с термографска камера с висока разделителна способност. Освен това с нея работите по-бързо. Докато на големи обекти с камери от базов клас с по-ниска разделителна способност са ви необходими няколко кадъра или по-къси разстояния до обекта на измерване, за да можете да разпознавате детайлите, с професионалната камера обикновено е достатъчен един кадър. Това ускорява термографския запис на място, както и оценката на топлинните изображения по-късно в офиса.
Каква е професионалната термографска камера?
Разликите започват с „вътрешните достойнства“. Докато моделите от базово ниво използват малки силициеви обективи с фиксирано фокусно разстояние, висококачествените камери използват германиеви обективи със значително по-високи разходи за материал, производство, обработка и калибриране. Други компоненти на камерата като детектор, оптомеханика, електроника и т.н. и техните параметри (резолюция на детектора, геометрична разделителна способност, термична разделителна способност и т.н.) и наборът от услуги (калибриране, поддръжка, обучение и т.н.) също имат значение. Важен критерий за избор е качеството на детектора.
Камерите от среден клас имат разделителна способност на детектора от 320×240 IR пиксела, тъй като могат да се използват и от експерти или в съда за термографски отчети. Но инфрачервената технология напредва и все повече и повече доставчици предлагат камери с по-високи разделителни способности (например 400×300, 640×480, 1024×768 и повече). Това е около 10 до 40 пъти повече от началния или средния клас и се забелязва директно в качеството на изображението.
Технологията Resolution Enhancement, интегрирана от някои производители за увеличаване на IR разделителната способност, също допринася за факта, че термичните изображения все повече се доближават до качеството на изображението при снимки. В допълнение към разделителната способност на детектора, термичната разделителна способност и други компоненти на камерата влияят върху качеството на изображението – особено инфрачервената оптика. Критериите за качество на обективите включват: интензитета на светлината, който показва колко топлинно излъчване от обекта достига до детектора, разделителната способност, прецизността на изображението и качеството на покритието. Електрониката и софтуерът определят колко бързо се стартира камерата и кога е готова за употреба след като е била включена. От вградените оптико механични елементи и електрониката за управление зависи също колко бързо и прецизно реагира автофокусът, който може да се включи допълнително към ръчния фокус.
Дизайн и корпус
Качеството на корпуса на камерата е също толкова различно, колкото и дизайнът. Докато универсалните камери от средния ценови клас обикновено имат устойчив на надраскване и удар корпус от ABS пластмаса, висококачествените професионални корпуси обикновено са изработени от лек метал (алуминий или магнезий). Корпусите обикновено са частично гумирани и следователно имат по-добър захват. За тежката работа на открито всички камери вече са защитени срещу прах и пръски вода според клас на защита IP54, а понякога и срещу падане от малка височина. Дисплеят трябва да е възможно най-ярък и с добра резолюция и трябва да може да се сгъва и върти около две оси във всяка посока. Това означава, че записи могат да се правят от всяка позиция, дори в пространства с ограничена възможност за движение. Допълнителен визьор ви позволява да правите снимки при силна слънчева светлина, когато вече не виждате нищо на дисплея – например при изследване на фотоволтаични системи или по време на активна термография през лятото.
Работа и ергономичност
Показването на повърхностната влага е от съществено значение за физическите изследвания на сградата и за анализите на повреди. Относителната повърхностна влажност се определя от показанията за температура и влажност на околната среда за всяка точка на измерване. Генерираното по този начин изображение на влагата показва в цвят области, изложени на риск от мухъл. Стандартна за повечето камери е функцията картина в картината или частичното наслагване на термографски и реални изображения. Това позволява състоянието да бъде представено по-ясно и проблемните области да се локализират по-добре. Данните за термично изображение и визуално изображение отчасти се комбинират математически в реално време (например с помощта на функцията MSX от FLIR Systems), което гарантира по-висок контраст в термичното изображение. Функцията за панорама, интегрирана в камерата, може да бъде полезна за много големи измервателни обекти.
На какво друго трябва да обърнете внимание?
Горните стандартни функции често се допълват от допълнителни функции. Слушалките за гласови бележки могат да бъдат ценни, защото оставят ръцете ви свободни. Bluetooth или WLAN позволяват безжичен трансфер на данни, показване на термични изображения на смартфон или таблет и дистанционно управление на камерата. Друга допълнителна функция, която е полезна например за поддръжка на технически системи, е разпознаването на местоположението на измерване чрез GPS модул, с който топлинните изображения могат да бъдат географски разположени. Слабо място в почти всички модели е вградената визуална цифрова камера. Резолюциите на изображения от 3 до 5 мегапиксела просто вече не са най-съвременно техническо ниво, защото обикновено позволяват само размазани снимки, на които детайлите са трудно разпознаваеми. Това може да бъде отстранено само ако имате допълнителна цифрова камера с функция за оптично увеличение и светкавица. Поради инфрачервеното лъчение на детектора и поради влиянието на околната среда поведението на IR камерата при измерване може да се промени след известно време. За да продължи да дава правилно измерени стойности, е необходима проверка и калибриране, обикновено на всеки две години.
Снимки – Testo.