pixel

Строителният сектор е за спешна реформа, която да намали административната тежест

Zdravko

Строителният сектор в Столичната община заема трето място по създаване на Брутен вътрешен продукт. Отрасълът генерира огромен обем инвестиции и осигурява сериозен брой работни места. Затова процесите трябва да станат прозрачни и бързи. Още повече, че пандемията от COVID-19 изправи бранша пред различни проблеми, като в момента най-сериозният е ръстът на цените на строителните материали. Надявам се настоящите трудности да не доведат до кризисните ситуации от 2008 г.

Нужна е спешна реформа, която да намали административната тежест за строителния сектор. Заедно с колегите от МРРБ и от КСБ трябва да помислим как да финализираме разпределението на отговорностите на участниците в строително-инвестиционния процес.
Не е редно главният архитект да носи отговорност и солидарно да бъде санкциониран за грешки на проектантите и колегите, упражняващи контролни и надзорни функции.

Необходимо е да се помисли за промяна на процеса за одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешение за строеж, и необходимото произнасяне на администрацията преди извършване на съответните строително-монтажни работи, като това би могло да се случи в по-ранна фаза, например след съгласуването на идейния проект.

Има много работа, свързана с процеса на дигитализация. Разчитам на волята и ентусиазма на новия екип на МРРБ нещата да се случат в това направление. В думите на министър Караджов виждам надежда, че ще има промяна.

Като ръководител на НАГ съм готов да споделя цялата налична информация и добър опит, с който разполагаме, за да подпомогнем процеса на дигитализиране по устройство на територията в сферата на планирането и на инвестиционното проектиране. Съвместно с представители на КСБ и Камарата на архитектите в България изготвихме задание за създаване на една дигитална система, която представихме на регионалното министерство, но тя така и не намери приложение. Не е малка и експертизата ни от обединяването на регистрите на 24-те района на Столичната община, контрола и координирането на работата на главните архитекти на съответните районни, чиито административни актове се обединяват в единна платформа – Системата за издаване на индивидуални административни актове на база информацията, предоставена ни от кадастралната карта. По този начин, чрез мобилното приложение на Направление „Архитектура и градоустройство“ NAG.Mobile могат да се проследят всички актове, подлежащи на регистрация, които са издадени от администрацията на СО за всеки един имот. Но трябва да осъзнаем необходимостта от създаването на национална платформа, която да обединява регистрите на всички общини в България на база на кадастралната карта.

В платформата на НАГ за пръв път стартира модул, който предоставя възможност на колегите архитекти, геодезисти и урбанисти да предават своите проекти в сферата на устройственото планиране в дигитална среда, но все още стои проблемът, че крайният документ трябва да бъде подпечатан на хартия. Трябва да променим законодателството и максимално бързо да се дигитализираме. Смятам, че вече сме изостанали, включително и от съседните ни балкански държави, и не считам, че ще се върне времето, в което колегията отново ще започне да работи с рапидографи.

Проведохме поредица от срещи с новото ръководство на ДНСК, на които обсъдихме възможностите за обединяването на системите ни за издаване на административни актове. Но е важно обвързването на регистрите да се случи във всички заинтересовани ведомства и експлоатационни дружества, ангажирани в процеса. Защото един инвестиционен проект ангажира даването на становища както от Министерството на околната среда и водите, така и от страна на Министерството на здравеопазването, Министерството на културата, Министерството на вътрешните работи чрез структурите на КАТ и на пожарна безопасност и на още много ведомства. В този смисъл, ако не създадем единна платформа, ще продължим и при следващите срещи да си говорим колко сме изостанали. Нужно е всички заедно с опита и ентусиазма, който сега имаме, да започнем да постигаме малки победи, защото иначе хората не виждат крайния резултат, а очакванията към нас са огромни.

Трябва да направим първите стъпки бързо, защото изоставаме от страни, които доскоро бяха след нас. НАГ е готово да окаже пълно съдействие на МРРБ, ДНСК и Министерството на електронното управление.

Ние като администрация и аз лично като главен архитект нямаме намерение да спъваме процеса – напротив. Същевременно трябва да си даваме ясна сметка, че заемаме ръководни длъжности за определен срок и че имаме ограничено време, за да направим очакваната от всички промяна. Нужно е да действаме в ситуация на спешност, защото в противен случай дигитализацията на процесите отново ще се отложи във времето.

Благодаря на КСБ за всички усилия, които полага в последните години за цифровизацията на сектора, и се надявам, че нещата ще се случат.

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: