Слама от рециклирана пластмаса в хавайски курорт
Криволичещи пътеки и сламени покриви, изработени от рециклирана пластмаса, са част от характеристиките на курорта Kona Village в Хавай, който Walker Warner Architects проектира на мястото на хотел от 60-те години, разрушен от цунами.
Разположен на Големия остров на Хаваите, обектът заменя едноименния курорт, разрушен от цунами през 2011 г.
Оригиналният хотел Kona Village е открит през 60-те години на миналия век и се превръща в „любимо скривалище“ с традиционна островна архитектура.
„Уокър Уорнър си постави за цел да възстанови спокойния тихоокеански островен стил, който е олицетворение на оригиналния имот, като същевременно го издигне с модерни елементи и устойчиви иновации“, заявиха от фирмата.
Курортът е разположен на място с формата на подкова, което обгръща залива Кахувай, и се състои от десетки сгради, предимно подобни на колиби, наречени хале – думата, с която се описва традиционният хавайски дом. Курортът предлага общо 150 стаи за гости.
Разположението, формите и материалите са базирани на народната архитектура и естествения терен, а дизайнът е „воден от обещанието да бъде възможно най-малко разрушителен за земята“.
Повечето постройки са с дървена конструкция и двускатни покриви, покрити със слама, изработена от рециклирана пластмаса. Екстериорната облицовка е вдъхновена от люспите на кокосови орехи.
Сградите са разположени така, че да се възползват от бризовете, като по този начин намаляват нуждата от климатизация. Всяка стая за гости е със собствен ланаи, който насърчава посетителите да прекарват достатъчно време на открито.
За обзавеждането по поръчка са използвани земни материали, а подовете са изработени от ръчно обработено дърво, което придава рустикален вид.
Сред специалните елементи са легла, вдъхновени от формата на лодки, и вани, изработени от тъмен бетон, за да напомнят за втвърдената лава в района.
В различните зони са използвани различни цветове. В южната част на курорта има синьо и жълто, което е препратка към океана и пясъчния плаж, докато в северната зона има черни и червени тонове, които препращат към полетата от лава.
Близо до центъра на обекта нюансите на синьото и зеленото загатват за езеро с риба и неговата флора и фауна.
Village са получили златен сертификат LEED, съобщиха от екипа.
Включени са различни стратегии за пестене на енергия и вода, а електроенергията се генерира от соларно поле с над 8000 фотоволтаични панела, които задоволяват почти всички енергийни нужди на курорта.
Екипът си сътрудничи с организацията с нестопанска цел Re-Use Hawaii за спасяване на материали от стария курорт в полза на местната общност.
Снимки: Douglas Friedman