Съдът спря незаконен басейн и бетон на Буджака
Съдът отхвърли жалбата на „Анел корпорация“ за незаконен басейн и бетон на Буджака. Административният съд в Бургас остави без разглеждане жалбата на „Анел Корпорация“ ООД срещу заповед на кмета на Созопол, с която е разпоредено премахването на незаконен строеж – „открит басейн 400 кв. м, бетонова площадка, подпорни стени и пътеки“, изпълнени в морето край местността Буджака, съобщиха от съда.
При установените факти съдебният състав намира, че са налице условията на АПК за прекратяване на съдебното производство поради неподаване на жалбата в срок. Това обстоятелство се явява процесуална пречка за продължаване на съдопроизводството, поради което със свое определение съдът прекратява делото.
Съдебният акт може да се обжалва с частна жалба и да се протестира пред ВАС в 7-дневен срок от съобщаването му на страните и прокурора.
Жалбата на „Анел Корпорация“ е по повод заповед от септември 2015 г. на Петя Чапевова, временно изпълнявала длъжността кмет на Созопол преди изборите за местна власт през есента на миналата година. Настоящият кмет Панайот Рейзи не е отменил тази заповед, след като отново беше преизбран, съобщава Топновини.бг.
Според серия констативни протоколи, заключения на експерти и наказателни постановления, дружеството на Ангел Симеонов е изградило на терени – изключителна държавна собственост басейни, насипи, изкуствен плаж, стълби и подходи и дори подпорна стена върху някогашния Миден плаж. Всичко това сега трябва да бъде разрушено, но от „Анел корпорация“ с няколко аргумента.
Според първия от тях временно изпълняващият кмет на Созопол през септември м.г. е нямал правомощията за издаване на подобни административни актове. Освен това от компанията на Симеонов твърдят, че незаконното строителство не е извършено на техния собствен терен, а вероятно на държавен, поради което те не могат да бъдат адресат на заповедите за премахването му.
Сагата с незаконното строителство на „Анел 98“ започна още през 2009 г., когато дружеството изсипа тонове бетон на Мидения плаж до нос Христос, в местността Колокита. В резултат на това целият пейзаж беше съсипан, а фирмата на практика „анексира“ държавен имот към собствения си парцел. Така достъпът до плажа беше напълно прекъснат, дори и по вода.
Проверка на Регионалната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) в Бургас установи, че са нарушени цели два текста от Закона за устройство на територията. А Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) заключи, че направените промени на терена противоречат драстично на изискванията за строителство в защитени територии, каквато е Калакита.
Строители.бг