Прозрачни имотни пазари и имотни измами
От 109 държави от цял свят, България е на 50-то място по прозрачност на пазара на недвижими имоти. Една от причините да не сме сред първите държави е проблемът с имотните измами. Към днешна дата най-честите престъпления се извършват със стари нотариални актове. През седмицата Народното събрание прие на второ четене поредните промени в Закона за кадастъра и имотния регистър.
На държавите включени в ТОП 10 на най-прозрачните имотни пазари се падат 75% от инвестициите в недвижимости в световен мащаб. Средният годишен обем транзакции в цял свят възлиза на 700 млрд. USD.
Народното събрание прие окончателно промените в Закона за кадастъра и имотния регистър
Въпреки положителните на пръв поглед, промени които прие окончателно 43-тото Народно Събрание в поредния Закон за изменение и допълнение на Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР), проблемите около изработването на кадастралната карта на България остават с пълна сила и дори в последно време се задълбочават. Обединяването на така наречените карти на възстановената собственост (КВС), които всъщност са квазикадастрални карти, с картите на урбанизираните територии е технически несложна дейност, а превръщането на сегашните номера на имотите в идентификатори (или т.нар. ЕГН на имотите, за което се говори) е още по-просто.
Имотни измами със стари нотариални актове
В последно време са зачестили имотните измами със стари нотариални актове. Причината е, че актовете отпреди 1988 г. не са вкарани в информационната система, в която нотариусите правят справка. Остава практиката най-честите измами да са с фалшиви нотариални актове или неистински пълномощни.
Строители.бг