pixel

Проектиране и изхвърляне на отпадъци при кръговото строителство

Arup

Технологията Circular Buildings Toolkit на Arup и фондация „Елън Макартър“ улеснява навлизането на кръговото строителство. Прототип на модулна система за такова строителство илюстрира неговата добавена стойност.

Въпреки че интересът към затворения цикъл при строителството на недвижими имоти нараства, досега има много малко проекти, изградени в съответствие с принципите на кръговия дизайн. Причината за това е липсата на ноу-хау. Този набор от инструменти за проектиране на кръгови сгради цели да се подкрепи сектора на недвижимите имоти в интегрирането на принципите на затворения (кръгов) цикъл в процеса на планиране, които позволяват оптимизиране на сградите по отношение на потреблението на ресурси, въглеродния отпечатък и стойността на материалите. За целите на инструментариума интердисциплинарен екип от експерти прехвърли основните принципи на кръговата икономика към сектора на недвижимите имоти и на тяхна основа бяха изведени четири основни стратегии за проектиране на кръгови сгради. Всяка стратегия е подкрепена с конкретни мерки на ниво проектиране, строителство и материали. Инструменти за изчисление, като например калкулатора за оценка на въглеродните емисии, правят въздействието на всяка проектна стратегия върху околната среда прозрачно.

Диференциран кръговрат

За да се гарантира, че вложените ресурси ще останат ценни през целия жизнен цикъл, дълготрайността, адаптивността и гъвкавостта на използване трябва да бъдат включени в проекта възможно най-рано. Тъй като сградите се състоят от различни компоненти с различни функции и експлоатационен живот, има смисъл отделните компоненти да бъдат отделени един от друг при проектирането на сградата и да се разработи индивидуално проектно решение за всеки от тях. Например, проектирането на структурната рамка трябва да се съсредоточи върху издръжливостта и адаптивността, докато фасадите и сградните услуги трябва да се проектират в съответствие с принципите на рециклиране и повторна употреба. Инструментариумът за кръгови сгради улеснява вземането на решения за кръгово проектиране и по този начин ускорява спешно необходимия обрат в използването на ресурсите.

Arup

Лесно стартиране на кръговото строителство

Безплатният набор от инструменти за кръгови сгради е предназначен за потребители от всички нива на опит. Начинаещите могат да се запознаят с темата с помощта на учебни материали и казуси. Опитните потребители могат също така да определят подходящата стратегия за проектиране за своя кръгов обект в съвместен семинар с инвеститори и разработчици. Инструментариумът е съобразен с работния процес на архитектите и проектантите. Всички модули са разработени така, че да се вписват безпроблемно в творческия процес на проектиране.

Банки за урбанистични материали

Един поглед към нашите градове показва колко е необходимо да се промени курсът в посока на кръгова икономика на недвижимите имоти. С 51,7 милиарда тона материали само строителният фонд в Германия е гигантски склад за суровини. Ако използваните материали се използват постоянно повторно, това би било най-ефективният лост за намаляване на отпадъците и емисиите на CO2. Теоретично – защото материалите, използвани в по-старите съществуващи сгради, не са били предназначени за последваща повторна употреба. Те или изобщо не могат да бъдат разделени по тип, или само с големи технически усилия. С оглед на този неизползван резерв от ресурси цялата верига на стойността е изправена пред предизвикателството да развие ново отношение – от отпадъци към кръгова употреба.

Потенциал за създаване на стойност

Недвижимите имоти на бъдещето са кръгови, смятат от Arup. Новият набор от инструменти за кръгово строителство подпомага сектора на недвижимите имоти в използването на новия потенциал за създаване на кръгова стойност. Докато конвенционалните сгради са свързани с високи разходи за събаряне в края на жизнения им цикъл, строителните материали, използвани в кръговите сгради, са средносрочна и дългосрочна инвестиция. Те представляват склад за суровини, чиято стойност непрекъснато нараства, особено в периоди на недостиг на суровини. Според консултантската компания за управление Roland Berger кръговата икономика разкрива пазарен потенциал от 240 милиарда евро за европейската индустрия на недвижимите имоти до 2025 г. Чрез иновативни бизнес модели по цялата верига на стойността може да се постигне годишен ръст от до 30%.

Модулен демонстрационен проект за кръгови сгради

Първият реален проект, в който е използван инструментариумът за кръгови сгради, е прототипът на модулната система за кръгови сгради ADPT. Системата е проектирана така, че да бъде многофункционална, конфигурируема, преносима и рециклируема. Поради високата степен на сглобяемост строителните компании бяха включени в планирането на проекта на много ранен етап. В резултат на това в проекта бяха вложени много интердисциплинарни знания – ноу-хау, използвано по структуриран начин, което доведе до правилните решения. Благодарение на капацитета си за съхранение на CO2 дървото всъщност е предпочитаният строителен материал. Въпреки това, тъй като модулите трябваше да могат да се разширяват и преустройват по всяко време, а не беше ясно доколко дървото е подходящо за многократни преустройства, беше решено да се разгледа стоманен вариант като опция. Бяха разработени и кръгови алтернативи за други материали, за да може в случай на спешност да се направи бързо препланиране с оглед на настоящия недостиг на материали.

Снимки: Arup

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: