Повече магистрали – повече проблеми
Историята на магистралите, особено тези в Съединените щати, може да бъде проследена назад до разрастването на градовете и предградията през 20-ти век. Инвестиция от 400 милиарда долара създава Interstate Highway System – най-модерната мрежа от магистрали в света. Тези 48 000 мили пътища изглеждаха като идеално решение за много общности, които се нуждаеха от по-добър достъп до това, което им е необходимо и до удобства. Тези новопостроени магистрали обаче унищожиха много градове, с цели квартали. По-бедните и афроамериканските общности бяха отстранени, за да направят място за новите пътища. На тяхно място масивните ленти на магистралите позволиха на по-богатите жители в предградията да използват частните си автомобили, за да пътуват до работата си в градовете. В Ню Йорк активистка група, оглавявана от Джейн Джейкъбс, спря строителството на щатската магистрала (I-78), която би унищожила Долен Манхатън, включително Гринуич Вилидж, Сохо, Малката Италия и Чайнатаун.
За ситуацията в наши дни докладът Congestion Con на Транспорт за Америка дава повече данни и яснота – защо се чувстваме така, сякаш всички сме постоянно закъсали в трафика. 100-те най-големи градски зони в страната добавиха повече от 30 000 нови пътни ленти само между 1992 и 2017 г., което е 42% увеличение. През същия период от време населението в тези райони нараства само с 32%, което означава, че изграждането на магистрали бързо надминава броя на хората, живеещи в тези големи метрополи. Като допълнение, задръстванията, които традиционно се измерват в часове закъснение, се увеличиха през този период с почти 150%.
Изглежда правилно да се приеме, че когато населението нараства, градовете ще трябва да изграждат повече магистрали и да разширяват мрежите си, но задръстванията всъщност са причинени от факта, че хората разчитат на автомобилите си. Без промяна в тази система, ще харчим повече пари, за да създадем повече ленти, само за да увеличим самия проблем. Неуспешен се оказа опитът в Хюстън, когато разшириха Katy Freeway до 26 ленти, а това увеличи трафика с 30% по време на сутрешното пътуване и 55% през вечерта. Строителството струваше два милиарда долара.
Какво решение се предлага и как някои градове се борят с проблема?
Освен необходимостта от друг обществен транспорт като влакови системи, които по-добре свързват предградията със селските общности, или желанието за повече алеи за велосипеди, някои градове се опитват да начисляват такса на шофьорите, ако използват най-задръстените пътища, направете използването на пътищата по-малко желано, а обществения транспорт по-привлекателен. Това се случи успешно на места като Лондон и Сингапур и току-що беше обявено като нова мярка, която скоро ще бъде приложена в Ню Йорк. Друг метод е: да се увеличат разходите за паркиране въз основа на пиковите часове на задръстванията, за да се насърчат хората да напуснат по-бързо. В Сан Франциско това всъщност е помогнало на бизнеса, защото позволява на повече хора да използват едно и също място и води повече потребители.
Така че, следващия път, когато сте заседнали в задръстване, не забравяйте, че изграждането на повече пътища няма да ви измъкне от ситуацията, а само ще я влоши. По-малкото е повече, дори когато става въпрос за магистрали.