Поне 92% от жилищата в Газа са разрушени или повредени
Това сочат данните на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси.
На 14 януари Службата за координация на хуманитарните въпроси (OCHA) публикува моментна снимка на въздействието, в която се посочва, че 160 000 от 436 000 жилищни единици в Газа са били разрушени, а 276 000 са били повредени по време на войната между Израел и Газа.
OCHA получава данните от Shelter Cluster – организация, която координира хуманитарното осигуряване на подслон при конфликти и бедствия.
Прогонените жители започнаха да се завръщат в ивицата Газа, след като на 19 януари Израел и Хамас се споразумяха за прекратяване на огъня, чиято първа фаза е планирана да продължи шест седмици. В рамките на споразумението от Газа бяха освободени три жени заложници, а 90 палестинци бяха освободени от затвори в Израел.
Войната в Газа започна на 7 октомври 2023 г., когато бойци на Хамас нападнаха Израел, убиха около 1200 души и взеха 251 заложници.
По последни данни на управляваното от Хамас палестинско министерство на здравеопазването 47 100 души са били убити в Газа по време на последвалата военна кампания на Израел.
Освен че 92% от жилищата в Газа са разрушени или повредени, OCHA публикува в доклада си и данни, че 69% от всички постройки са разрушени или повредени.
В доклада се посочва, че най-малко 88% от училищните сгради са повредени, а 51 университетски сгради са разрушени и 57 са повредени.
Вчера организацията „ Shelter Cluster“ публикува насоки за жителите на Газа, които се завръщат в повредени домове, в които се посочва, че незабавният приоритет трябва да бъде запечатването на сградната обвивка.
„Като се има предвид мащабът на нуждите от подслон в Газа и ограничените налични ресурси, ремонтът на повредените жилища следва да се съсредоточи върху затварянето на топлинната обвивка на основните жилищни помещения в съответствие с размера на семейството и, когато е възможно, върху възстановяването на основните битови водоснабдителни и канализационни услуги“, заяви организацията.
„На този етап организацията „Shelter Cluster“ не препоръчва скъпоструващи постоянни ремонти, тъй като по-голямата част от населението няма достъп дори до най-основните средства за подслон, като палатки или брезенти.“
„Поради продължаващите военни операции и ограничения хуманитарен достъп в Газа, извършването на оценки на щетите в безопасни условия продължава да бъде сериозно предизвикателство“, се казва още в доклада. „Наличието на взривни устройства и отломки, както и повторното възникване на щети в предварително оценени райони затрудняват изготвянето на карта на сградите, които са „освободени за работа“.“
Снимка: Mahmoud İsleem via Anadolu