Нова дървена хибридна конструкция със системна концепция
Компанията за недвижими имоти Wöhr + Bauer спазва високи стандарти за екологично строителство при изграждането на новата офис сграда W15 в Щутгарт. Целта е да се намали консумацията на ресурси и да се сведат до минимум емисиите.
За да изпълнят тези изисквания, участниците в проекта избраха хибриден метод на строителство с дърво и висока степен на сглобяемост. Последното предлага технически, икономически и екологични предимства. Това е така, защото елементите съчетават положителните свойства на дървото и бетона и използват синергичния ефект на двата материала.
Пететажната сграда разполага с около 6100 м² разгъната застроена площ. Тя се основава на плановете на местните архитекти Wma architekten wöhr mieslinger assoziierte и в момента се реализира от Brüninghoff в консорциум с Rommel SF-Bau GmbH & Co. KG.
Brüninghoff произвежда и монтира хибридната носеща конструкция за W15 в Щутгарт – включително композитни колони, стени от дървена конструкция и дървено-бетонни композитни тавани, базирани на подхода на Cree Buildings.
Дървено-бетонни оребрени таванни елементи
Таваните се състоят от сглобяеми дървени бетонни оребрени елементи с размери около 2,7 м на 8,1 м или 6,7 м. Те са съставени от дървени греди, комбинирани със стоманобетонна плоча. Благодарение на тази комбинация хибридният компонент има както технически, така и икономически предимства: той е значително по-лек от конвенционалните бетонни тавани.
В сравнение с обичайните бетонни тавани с дебелина 30 см, използването на дърво в Щутгарт спестява около 50% бетон. Това има положителен ефект върху баланса на CO2, защото дървото замества минералните строителни материали и стоманата в хибридния метод на строителство. Освен това, за разлика от неорганичните строителни материали, във фазата на използване то съхранява въглерод, който е бил натрупан в дървесината по време на растежа на дърветата чрез преобразуването на въглеродния диоксид.
В сравнение с чисто дървения таван хибридният компонент постига по-голяма твърдост и носимоспособност. Използваният елемент е проектиран с качество на пожароустойчивост F90. Таваните се състоят от бетонен слой с дебелина десет сантиметра и ребра с напречно сечение 24 x 32 cм.
Вътре в сградата дървото на ребрата и колоните остава видимо в естествения си цвят и допринася за привлекателния пространствен дизайн на кампуса на знанието. Устойчивата концепция включва също интензивен зелен покрив и фотоволтаична система заедно с термопомпи за топла вода.
Тези фактори допринасят за постигането на стандарта за възобновяема енергия на къщата KfW40. Търси се и сертифициране по LEED. W15 в Щутгарт е впечатляващ пример за това как системната концепция на хибридното строителство може да се бъде в полза на една сграда, защото тя не само печели точки от екологична гледна точка, но и се оказва фактор за качество.
Снимка: Brüninghoff