Музей на швейцарски часовници във формата на пружина на механичен часовник
Нов музей в спираловидна форма на швейцарския производител на часовници Audemars Piguet се издига над Вале де Жу в Швейцария. Проектираната от BIG сграда с извити стъклени стени е в непосредствена близост до оригиналната работилница на Audemars Piguet, построена през 1875 г. Тази историческа сграда е реновирана от швейцарското архитектурно бюро CCHE и е свързана с новия музей.
Извитите стъклени стени на музея са проектирани като носещи, така че да няма колони или носещи стени в сградата. Бронзова решетка надвисва над горната част на остъклената фасада, за да филтрира слънчевата светлина, без да пречи на гледката към Юра планина. През лятото покривът се превръща в зелена поляна, а през зимата в снежна сцена. Спирала от извити стъклени стени направлява посетителите през сградата по часовниковата стрелка, сякаш се движат в пружина на механичен часовник. Наклонът на пода са изменя в съответствие с наклона на земята, като се издига и пада, преминавайки от входа към центъра.
Германското архитектурно студио Atelier Brückner е разработило музейното изложбено пространство, което показва 300 часовника от колекцията на марката. В центъра на спиралата е поставен Universel – най-сложният часовник, създаван някога от Audemars Piguet, произведен през 1899 г. Други астрономически часовници са разположени около центъра, подобно на планетите в Слънчевата система. Всеки часовник е представен в метален калъф под формата на астрономически инструмент върху тънка колона, фиксирана към пода. Осигурени са интерактивни дисплеи за посетителите, които искат да изпробват своите умения в часовникарския занаят.
Две работни ателиета са разположени във вътрешностите на музея, където посетителите могат да наблюдават работата на часовникарите. В работилницата Grandes Complications един часовник се асемблира от 648 отделни части за период от осем месеца. Във второто ателие, Métiers d’Art, бижутерите работят върху колекциите Haute Joaillerie.
По план музеят трябваше да бъде отворен през лятото на 2020 г., но заради коронавируса тази дата е отложена.