pixel

Колко ще ви излезе ремонтът на банята?

renovation

Време е за ремонт на банята. Но много собственици се питат – мога ли дори да си го позволя? Какво ще ми струва? И не могат да преценят разходите.

Това са най-важните пера в един бюджет за ремонт:
– разходи за труд и за материали;
– оборудване и обзавеждане;
– ако правите сами голяма част от ремонта, спестявате доста пари.

Обновяването на банята не е като ремонт

Всеки, който е станал собственик на стара къща, познава проблема: предишните собственици са направили банята преди десетилетия и никога след това не са я ремонтирали. Тъмнозелени плочки с флорални шарки на стените, пожълтели капаци на тоалетната и счупена душ кабина. Единственият въпрос, който възниква, е: искате ли да обновите банята или да я ремонтирате напълно? Има голяма разлика – особено що се отнася до разходите. При ремонта банята е изцяло изкормена и се изгражда наново. Това включва много строителни мерки. Ремонтът включва полагане на нови тръби и връзки. За сравнение, обновяването е по-рентабилно и по-малко сложно. Ако банята се обновява, се подменят само отделни елементи (например, санитарни елементи или плочки).

renovation

Обновяване на банята: разходи за майстори

В зависимост от това къде живеете, майсторите ще начисляват различни суми за работата си. В градовете цената е по-висока. Ако искате да обновите цялата баня, обикновено се нуждаете от следните професионалисти: фаянсаджия, водопроводчик, електротехник и бояджия. По принцип можете да очаквате почасова ставка, а времето, необходимо за ремонт, зависи от размера на банята.

Пример: необходими са общо около 90 работни часа за разкрасяването на баня с площ 7 квадратни метра. Най-добре е да получите оферта от различни доставчици. Струва си да се сравнява.

Внимание: Не забравяйте предварително да изясните дали ще закупите санитарното оборудването сами или това ще направят фирмата и водопроводчика – и колко ще ви струва.

Още по-удобно е да оставите ремонта на професионална форма за ремонт на бани. Тя намира правилната концепция за всяка баня и помага да се изпълнят желанията на клиентите до последния детайл.

renovation

Обновяване на банята: всичко трябва да се изхвърли

Много собственици забравят разходите за демонтиране и изхвърляне на мебели за баня и други подобни. Но преди да дойдат нови плочки, старите трябва първо да бъдат премахнати. Майсторите таксуват цена на квадратен метър за това. При цялостен ремонт на санитарните помещения арматурата също се изхвърля. За това ще бъде начислена допълнителна сума и ще бъде по-евтино, ако сами отстраните всичко старо.

От душа до плочките: разходи за материали

Бихте ли искали мраморни плочки или стандартните стоки са ви достатъчни? Трябва ли да бъде джакузи или класическа вана? В зависимост от това дали искате да превърнете старата си баня в уелнес храм или просто място с добро усещане, цените също варират.

Душ кабина: ако искате да подновите душа, можете да избирате между класическа душ кабина или душ кабина с корито.

Тоалетна: можете да отделите средства за конвенционална тоалетна, тези, които се монтират на стената обаче, са малко по-скъпи. Съвременните тоалетни могат всичко: има модели, с вграден душ, които могат да изсмукват миризми, автоматично да отварят капака или дори са оборудвани с LED светлина. Но такива услуги имат своята цена. Керамичното казанче изглежда по-привлекателно, но струва доста повече. Или можете да решите то „да изчезне“ в стената – тогава ще трябва да платите допълнително за това.

Умивалник: можете да закупите стандартен кръгъл керамичен умивалник за дребни пари. Квадратният аналог струва малко повече, мивката с плот е най-скъпа. Ако можете да си го позволите, сменете старата си мивка с нова от цимент или мрамор. Или можете да продължите според мотото „двойното е по-добро“ и да закупите двоен умивалник. За да направите това обаче, трябва да бръкнете по-дълбоко в джоба си.

renovation

Вана: ваните обикновено са дълги 170 сантиметра и широки 75 сантиметра. Тези класически модели се предлагат на разумна цена, но ъгловите вани са значително по-скъпи, както и свободностоящите. Новата вана с джакузи ви приканва да се отпуснете. Що се отнася до цената, релаксацията бързо приключва – луксозната вана струва няколко хиляди.

Смесители: новият умивалник изисква модерен кран. Евтините кранове се предлагат за няколко десетки лева, а луксозните версии за няколкостотин. Ценовият диапазон е огромен. Същото важи и за кранчето за душ, маркуча, държача и слушалката на душа.

Плочки: плочките се предлагат в различни ценови категории. За висококачествени плочки трябва да платите повече от двойно. Ако искате да спестите пари при ремонта, трябва да изберете системата „плочки върху плочки“. Старите плочки се запазват, а новите се поставят отгоре. Фолиото за плочки също може да се положи, без да се вдигат прах и шум. Или можете да боядисате старите си плочки с нов слой лак, който е много изгоден.

Други разходи за материали: бояджията се нуждае от боя, фаянсаджията се нуждае от фугираща смес – трябва да платите за всичко това допълнително. Планирайте допълнителна сума за цялостния ремонт. Цената обаче може да варира в зависимост от размера на банята и положените усилия.

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: