pixel

Изследователи разработват заместител на петрола от дървесна кора

Schilliger Holz

Заместител на суровия нефт, направен от възобновяеми суровини – това е целта, преследвана от екип на Института за материали и дърводобив IWH/BWH. Екстракти, извлечени от кора на смърч биха могли да заменят вещества на нефтена основа и да намерят приложение в сектора на строителните материали.

Биоикономиката става все по-важна с оглед изменението на климата. Целта тук е постигане на пазарна икономика, при която изкопаемите ресурси като суров петрол се заменят с различни възобновяеми и устойчиви суровини. Пример за това е дървесината или остатъчният материал, който е резултат от нейното производство – кората на дървото. Само в Швейцария всяка година се добиват до 300 000 кубически метра кора.

Изолационни материали с висока пожароустойчивост

Проектът е реализиран съвместно с бизнес партньора Schilliger Holz AG и съфинансиран от Федералната служба за околна среда. Според BFH това е важна стъпка по пътя към създаване на нова верига на стойността за швейцарското горско стопанство и дърводобив. Разработката трябва да подготви преминаването към промишлено внедряване и в същото време да генерира екстракти за разработване на нови продукти.

Получените суровини могат да се използват по различни начини. „От местната дървесна кора могат да бъдат направени лепила с ниски емисии за дървени материали или смоли за подсилени с влакна композити с висока пожароустойчивост“, обяснява професор Майер. Екстрактите могат да се използват и за изолационни материали с висока пожароустойчивост или като заместител на биоциди в бои и лакове. Поради високата биоактивност, може да се получат и добавки за храна на животни.

Schilliger Holz

След процеса кората може да се използва повторно

В рамките на проекта на ден могат да се преработват до 50 килограма горска биомаса във високо концентрирани екстракти. Надробената кора се поставя първо в екстракционен съд. След това се добавя вода с температура до 90 градуса, която служи като разтворител. През няколко етапа от кората на дървото се извличат растителните вещества, които се събират в кафеникава течност.

Биомасата, която се състои от частици от кората, може да бъде използвана повторно след този процес на екстракция, тъй като няма никакви остатъци, освен вода, обяснява професор Инго Майер. Водата от кафеникавата течност се отстранява внимателно в изпарител под вакуум. Според изследователя, така вторичните растителни вещества запазват химическата си структура и свойства. В края на този процес се получава гъст концентрат. Той от своя страна може да се изсуши и да бъде преработен в прахообразен екстракт. Според професор Майер, получените по този начин вещества са богати на танин и следователно могат да се използват като възобновяема суровинна база за много различни приложения.

С пилотният проект в Биел могат да се разработят нови приложения за суровини на растителна основа. Според професор Майер целта на системата е да събира в продължение на повече от година данни за последващия индустриален процес и да проверява процесите на екстракция. Сега изследователите искат да работят съвместно с бизнес партньори за разработване на пазарни и устойчиви продукти в съответствие с устойчивата швейцарска биоикономика.

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: