pixel

12 проекта, които се справят с глобално предизвикателство

global warming

Поради изменението на климата горещите вълни стават все по-чести и интензивни и представляват критично предизвикателство за проектирането на градски пространства. Повишените температури изострят проблемите на общественото здраве, увеличават потреблението на енергия и влошават цялостното качество на живот в градовете. Градският дизайн трябва да възприеме стратегии, които насърчават устойчивостта, за да се смекчат тези последици, а не просто да се възпроизвеждат традиционните формати, които не се справят с топлинния стрес, изпитван от много хора.

От доста време сме наясно с положителните ефекти на градските зелени площи, взаимодействието с природата, водата и почвата и свързаните с това ползи за здравето и благосъстоянието на жителите, живеещи в близост до паркове. Значението на този въпрос беше допълнително подчертано, особено след паниката, предизвикана от пандемията Covid-19. Сегашният момент обаче още веднъж подчертава влиянието на нашите градски модели върху съвременния живот, който сега се бори с безпрецедентни екстремни температури.

Перспективите за бъдещето са обезсърчителни. Според ООН, ако не се намесим, до 2100 г. средната температура ще бъде с 3,7°C по-висока от тази в периода преди индустриалната революция. Тази траектория застрашава цели екосистеми и изглежда застрашава нашия градски начин на живот. В този контекст архитектите и урбанистите носят отговорността, наред с други екологични проблеми, да адаптират градовете към тази променяща се реалност.

Независимо от приложената стратегия или мащаба на интервенцията, се откроява един неоспорим факт: трябва да проучим нашите градове и да проектираме устойчиви пространства, които означават подобрено качество на живот.

Като се фокусираме върху това предизвикателство, по-долу представяме списък с градски проекти, които са примери за обществени пространства, готови да се справят с предизвикателствата на прегрятата планета. Тези проекти предлагат на потребителите растителни повърхности, естествени материали, водни елементи и обширни сенчести зони.

Основно съоръжение в парка Baraike / Tomohiro Hata Architect and Associates

global warming global warming

Parque Esmeralda: Проект за обществена градина / CAW Arquitectos

global warming global warming

Parque Madureira / Ruy Rezende Arquitetos

global warming

Shenzhen Shenwan Street Park / Aube Conception

global warming

Водна площадка Jaworznickie Planty / RS + Робърт Скитек

global warming

global warming

Площад на свободата / 501 architects

global warming

Пейзаж на бъдещата градина / Atelier DYJG

global warming

Австралийската градина / Тейлър Кулити Летлийн + Пол Томпсън

global warming

Tainan Spring / MVRDV

global warming global warming

Горски парк Benjakitti / Turenscape + Arsomslip Community and Environmental Architect

global warming

Булевард „Белите цветя“ / Проектна група 8 + ПАРК

global warming

V-Plaza Urban Development / 3deluxe architecture

global warming

Снимки: Tianpei Zeng, Srirath Somsawat, Toshiyuki Yano, John Gollings, Daria Scagliola, Tomasz Zakrzewski, Norbert Tukaj, Bianca Rezende, Holi Landscape Photography, Rodrigo Werner, Daniil Shvedov и Tianpei Zeng.

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: