Започва 3D принтиране на сгради на луната
Компанията ICON, която се занимава с проектиране и 3D принтиране, съвместно с фирмата BIG получи договор от НАСА за разработване на системи за проектиране в Космоса. Това ще подпомогне планираното изследване на Луната и на други планети.
Първите сгради на луната
ICON е компания, специализирана в областта на съвременните строителни технологии и широкомащабния 3D печат. През ноември 2022 г. тя получи договор на стойност 57,2 млн. долара по програмата на НАСА за изследвания в областта на иновациите в малкия бизнес. Това ще й помогне да доразвие технологията си за космическо строителство и да се насочи към изграждането на първия обект на друга планета. Идеята е да се изследват и разработят космически строителни системи, които да подпомогнат планираното изследване на Луната.
Системата Olympus на ICON е многофункционална строителна система за използване на лунни и марсиански ресурси като материали за строителство. Тази система ще подпомогне усилията на НАСА и други организации за установяване на присъствие на Луната.
„За да променим парадигмата на изследването на Космоса от „дотам и обратно“ към „да останем там“, се нуждаем от стабилни, устойчиви и широко приложими системи, които могат да използват местните ресурси на Луната и други планетни тела. Радваме се, че досегашната ни изследователска и развойна дейност показа, че такива системи наистина са възможни, и очакваме с нетърпение да превърнем тази възможност в реалност. Крайният резултат от този договор ще бъде първата сграда на човечеството на друг свят, а това ще бъде истинско постижение.“, заявява Джейсън Балард, съосновател и главен изпълнителен директор на ICON.
ICON: авангардно строителство в космоса
Според ICON между авангардното строителство на Земята и в Космоса има множество общи черти. Компанията е пионер в разработването на методи и технологии за справяне със строителните предизвикателства. Те варират от достъпни жилища до живот на други планети. Като млада и разрастваща се компания ICON има за цел да направи революция в строителната индустрия както на Земята, така и в Космоса.
Заедно с програмата Artemis на НАСА ICON планира да изведе своя хардуер и софтуер в Космоса с полет, който да симулира лунната гравитация. Работейки с проби от лунен реголит от мисиите „Аполо“ и имитации на реголит, компанията се надява да определи най-доброто механично поведение за лунната гравитация. Тези констатации ще помогнат да се определят бъдещите подходи за проектиране на Луната и за „по-широката космическа общност“. Това може да включва критична инфраструктура, като площадки за кацане, защити от взривове, както и пътища. В по-дългосрочен план критичната инфраструктура ще помогне за изграждането на устойчива икономика на Луната, което в крайна сметка може да доведе до колонизация.
Адитивното производство ще бъде ключът към 3D проектирането в Космоса. При тази форма на 3D печат софтуер управлява принтера. Принтерът на свой ред нанася материала на прецизни слоеве, за да изгради някакъв обект. Договорът с ICON се основава на финансирането, което ICON и архитектурната фирма BIG получиха през 2020 г., за да разработят начин за създаване на 3D принтирани сгради за живот на Луната.
Визията за Olympus
С финансирането на НАСА ICON ще се съсредоточи върху своята система Olympus – първата многофункционална система за строителство на Луната. НАСА заяви намерението си да превърне Луната в първия близък до Земята обект за устойчиво изследване на повърхността. Ето защо устойчивото присъствие на Луната изисква нещо повече от ракети. Необходима е стабилна инфраструктура, която да осигури по-добра защита от топлина, радиация и микрометеорити.
Освен това в плановете на ICON за програмата е заложен подходът „живот от планетата“, т.е. използване на материалите, открити на Луната. Тези усилия се основават на идеята за превръщането на човечеството в космическа цивилизация. За тази цел ICON вече разработи първия в света 3D принтиран хабитат, който симулира повърхността на Марс. Финансирана от Jacobs, подкрепена от Дирекцията за мисии в областта на космическите технологии на НАСА и проектирана от архитектурното бюро BIG-Bjarke Ingels Group, Mars Dune Alpha се намира в космическия център Johnson на НАСА. Тя ще помага за дългосрочни научни мисии.
3D отпечатани къщи
ICON обаче работи и на Земята. Компанията е известна с усъвършенстваната си технология за 3D принтиране за жилищно строителство. През 2018 г. тя достави първите 3D отпечатани къщи в САЩ, последвани от жилищни проекти в Мексико и казарми за американската армия и военновъздушните сили. Този 3D печат се основава на патентованата технология Vulcan на компанията, която произвежда устойчиви и енергийно ефективни домове. Тъй като къщите не се строят, а се отпечатват, те могат да бъдат построени по-бързо. Освен това те произвеждат по-малко отпадъци и предлагат по-голяма свобода на проектиране.
Новият голям 3D принтер, разработен съвместно с НАСА, ще бъде транспортиран до Луната. Там той ще може да използва лунни материали за изграждането на лунната база. По този начин отпада необходимостта от транспортиране на строителни материали до Луната. Целта на ICON е да създаде здрава, устойчива и широко приложима система за строителство на други планети.
Успоредно с ICON и BIG и други архитектурни фирми разглеждат възможностите за строителство на Луната. Така например SOM и Европейската космическа агенция са проектирали селище за живот на Луната, което се състои от надуваеми модули. Освен това британската архитектурна фирма Foster + Partners наскоро представи предложение за 3D принтиране на сгради на Луната.
Снимки: ICON