Университетът в Щутгарт използва самооформящ се дървен материал и тъкан лен за кула и павилион
За създаването на тази двойка експериментални конструкции в Германия, проектирани от студенти и изследователи от университета в Щутгарт, са използвани усукан дървен материал и роботизирано изтъкан лен.
Институтът за изчислително проектиране (ICD) и Институтът за строителни конструкции и конструктивно проектиране (ITKE) на университета завършиха хибридния ленен павилион и кулата Ванген за градинско изложение във Ванген им Алгой.
И двата проекта са част от изследванията на университета в областта на така нареченото „строителство на биологична основа и вдъхновено от биологията“, което има за цел да демонстрира нискоенергийни алтернативи на конвенционалните строителни методи.
Създаден като централно изложбено пространство за градинското изложение, павилионът с хибриден лен представлява кръгла зона за сядане и експониране, заобиколена от остъкляване с пълна височина.
Върхът на павилиона е покрит с покрив, наподобяващ вълна, създаден с помощта на хибридна структура от кръстосано ламиниран дървен материал (CLT) и участъци от роботизирано навити ленени влакна, които са оставени видими в интериора.
Изборът на лена е свързан както с историята на текстилното производство в района, така и с цел да се демонстрира как търсенето на дървен материал може да бъде намалено чрез комбинирането му с алтернативни, бързо растящи ресурси.
„Целта на тази нова хибридна сградна система е да се постигне обширно пространство без колони, като същевременно се сведе до минимум използването на материали, като по този начин се оползотвори синергията между дървото и композитите от естествени влакна“, казва ръководителят на ITKE Ян Книперс.
„Включването на компоненти от ленени влакна за подсилване на тънките дървени елементи улеснява използването на бързорастящи ресурси за строителната индустрия“, добавя той.
Разположената наблизо кула Ванген е построена с помощта на големи панели от самооформящи се CLT, които се създават чрез изчисляване на свиването и изкривяването на дървесината при загуба на влага и последващото ѝ изсушаване в камера с контролирана влажност.
Този метод позволява усуканата форма на кулата да бъде създадена само от 12 тънки дървени панела, без да са необходими специални тежки машини. Методът е демонстриран за първи път в завършената преди това кула Урбах на ICD и ITKE.
Докато кулата Урбах е достъпна само на приземния етаж, кулата Ванген има стоманена вита стълба, която води до наблюдателна площадка на върха, откъдето се открива гледка към заобикалящата я долина Арген.
„Кулата Ванген представлява голям скок, тъй като тя е първата многоетажна сграда, в която са използвани самооформящи се дървени елементи“, казва ръководителят на ICD Ахим Менгес.
„Изкачването на 113-те стъпала до върха осигурява на посетителите визуална и тактилна връзка с материалността на иновативната дървена структура на кулата“, добави той.
Университетът в Щутгарт е известен с изследванията си в областта на новите материали и строителни методи.
Снимки: University of Stuttgard