pixel

Протестиращи пред МРРБ: Долу ръцете от Карадере

karadere

Екозащитници протестираха пред регионалното министерство заради опасността от застрояване на плажа на Карадере. МРРБ обеща екооценка да пази плажа от бетона.

Около 30-40 протестиращи се събраха тази сутрин пред регионалото министерство и скандираха „Долу мръсните ръце от Карадере” и „Всеки ден ще е така до срещата, искаме среща с министъра”. Издигнати лозунги гласяха: „Зелено е добре за Карадере”, „Save Karadere”, „Карадере не се продава”, „Внимание измама! Разрешено е застрояване на природосъобразните плажове”.

Според екозащитниците от организацията „За да остане природа в България“ плажът Карадере е на един подпис от застрояване. Това ще стане възможно като министерството одобри зададен нов общ устройствен план на община Бяла, съобщава dir.bg.

С него плажът ще се раздели на части.

Според протестиращите така Карадере ще последва съдбата на Иракли, където част от плажната ивица е преименувана на „Вая“ и там вече има чадъри и шезлонги за 36 лева на ден.

„В момента в различните карти плажът е разделен на две. В едните плажът е безименен и с решение на Върховния административен съд вече се води, че имотите, които са в него, не са дюни, а те са, на практика, защитени от „Натура 2000“. Веднъж има опасност от разделяне на плажа на две. Втори път, имаме над 4 декара, които могат да бъдат извадени от самия плаж и могат да бъдат застроени“, каза Люба Батембергска от организацията „За да остане природа в България“ пред БНР.

Тя посочи, че МРРБ, МОСВ и съдът са постановили, че подробният устройствен плаж, който предвижда застрояването на Карадере, е незаконосъобразен. Той обаче продължава да е в сила, тъй като „това са законите в България“.

„Едни нарушения, допуснати преди 12 години и заради които може да се застрои Карадере, на практика могат да бъдат възпроизведени в новия общ устройствен план. Искаме гаранции, че това няма да се случи“, обясни Батембергска.

Протестиращите настояват за връщане на стария Общ устройствен план от 1997 г., в който не се предвижда урбанизация на местността и гарантиране на нейния статут като защитена местност.

Мария Щурова от инициатива „Да спасим Карадере” поиска и законови промени, които да гарантират защитения статут на местността.

МРРБ: Екооценка ще пази Карадере

Протестът предизвика спешен брифинг в МРРБ, в който зам.-министър Николай Нанков разясни, че екооценка на ОУП на Бяла ще пази Карадере от застрояване.

„В рамките на два месеца Министерството на регионалното развитие ще възложи изработването на Общ устройствен план заедно с екологична оценка на община Бяла, с което ще се гарантира обществения интерес и ще предотврати всички пороци в хаотичното застрояване“, каза зам.-министърът.

По думите му единствената гаранция за защита на обществения интерес, в защита на хората, които протестират вън, е възлагането на общ устройствен план, неразделна част, от който е и екологичната оценка.

От МРРБ обясниха, че съществува възможност да бъде наложена строителна забрана от кмета на общината за срок от 2 години.

„Ние ще препоръчаме да бъде наложена такава строителна забрана, като министърът може да удължи тази строителна забрана с максимум до една година”, поясни зам.-министърът.

На практика обаче министерството може само да препоръча на кмета да забрани строителството, но не може да го задължи.

Строители.бг

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: