Покрив от масивна дървесина на терминала на летището в Портланд
Американското студио ZGF Architects е завършило проекта за разширяване на главния терминал на международното летище Портланд, като е инсталирало огромен покрив от масивна дървесина, който е бил предварително изработен, за да може летището да функционира.
Според студиото гигантският покрив на летището е изработен от метал и слепен дървен материал (glulam), който образува над 400 000 квадратни фута (37 161 квадратни метра) от греди и решетки и се простира на площ от 9 акра (3,64 хектара).
На ZGF Architects е възложено да удвои оперативното пространство, като обедини съоръженията и механичните системи, които са били изграждани на различни етапи от 50-те години на миналия век.
Покривът над целия централен терминал, който включва входна част, гишета за продажба на билети, магазини и изходи, има вълнообразна структура с 49 покривни прозореца.
ZGF оприличи структурата на „горния етаж“ на гората – горното ниво на клоните, което създава защитния слой на нивото на короната на горската екосистема.
„Вълнообразната плетеница от арки и вдлъбнатини с форма на кошници, „надземната част“ от 400 000 квадратни метра от греди от лепена дървесина и решетки се поддържа от мрежа от 34 Y-образни колони, които се разклоняват нагоре на 36 фута над последния етаж“, казват от студиото.
„Решетката е съставена от близо 35 000 парчета ела с размери 3 на 6 инча.“
Структурата е хибридна от техническа гледна точка, като дървото е прикрепено към поредица от стоманени греди с дебелина шест фута (1,8 м), разположени на разстояние 20 фута (6 м) една от друга, които се простират на 150 фута (45 м). Най-големите дървени греди са дълги 24 метра, а решетката е прикрепена към тези по-големи компоненти от масивна дървесина.
За да запази летището в работно състояние по време на ремонта, ZGF избира да сглоби масивния дъговиден покрив в отделна зона на територията на летището, далеч от терминала. Използвани са машини за окачване за нуждите на строежа и за поставяне на отделните части на колела, преди да бъдат монтирани към 34 масивни бетонни колони и да бъдат закрепени заедно.
Покривните прозорци и механичните компоненти са завършени по време на процеса на сглобяване.
От ZGF Architects също така заявиха, че дървесината, използвана за покрива от дървен материал, е била доставена в радиус от 300 мили (482 км) от летището, което подчертава значението на местните вериги за доставки при масовото производство на дървен материал. Строителството на място и използването на местни вериги за доставки са позволили да се намали със 70% въплътеният въглероден отпечатък на сградата.
Според студиото преживяването на летището е проектирано така, че да наподобява разходка из гора. ZGF Architects работи с ландшафтното студио Place за инсталирането на 72 големи дървета, някои от които високи до 25 фута (7,6 метра), и 5 000 растения. Много от насажденията са конфигурирани като „висящи градини“ с увивни растения, висящи над големи стъклени площи, за да приглушават светлината.
„Обемът на зеленината предлага биофилно облекчаване на стреса, като същевременно отразява местната флора на Орегон“, казват от студиото. „Изобилието от естествена светлина, постоянната вътрешна температура, простите системи за напояване и процедурите за поддръжка гарантират, че растенията ще останат здрави.“ В допълнение към намаляването на въплътения въглерод, компенсирано от местното производство, структурата разполага и с електрическо отопление и висококачествени стъкла, които намаляват оперативния въглерод. „Устойчивият дизайн на проекта поставя нов стандарт за летищата по света“, казват от ZGF Architects.
„Основният терминал удвоява капацитета си, като същевременно постига 50-процентно намаление на потреблението на енергия на квадратен фут с високоефективна, изцяло електрическа термопомпа, използваща земни източници“, допълват от компанията. Последните фази на проекта се очаква да бъдат завършени през 2026 г.
Снимки: Ema Peter