pixel

Подземни училища за създаване на безопасни условия за децата в Украйна

Zaporizhzhia Regional State Administration

В Запорожка област в Югоизточна Украйна се изграждат десет подземни училища, предназначени да предпазят хиляди деца от руски въздушни нападения.

Местните власти в Запорожие създават бункери, за да осигурят безопасни условия за обучение в присъствена среда на децата, преживели войната, предизвикана от руската инвазия. Целта е до края на 2024 г. в тях да бъдат настанени близо 45 000 ученици, съобщава украинският телевизионен оператор „Суспилне“.

Регионът се нуждае от „изграждане на около 20 училища“. Началникът на военната администрация на Запорожка област Иван Федоров заяви, че в момента се извършват строителни работи в шест от десетте училища в областта.

„Правим всичко възможно, за да създадем безопасни условия за образователния процес в Запорожие, въпреки трудностите и предизвикателствата“, заяви Федоров.

В момента се извършват и ремонтни дейности на 20 съществуващи подземни укрития в училищата в областта. Федоров обаче твърди, че все още има нужда от повече такива. „За да покрием нуждите на региона, трябва да построим около 20 училища“, обясни Федоров. „Но плановете са ограничени от няколко фактора: време, пари и достатъчен брой изпълнители, които са готови да извършат работата. Очакваме, че до края на годината ще бъдат построени приблизително 10“.

Руските ракети продължават да нанасят удари по Украйна и днес, повече от две години след началото на инвазията.

Според заместник-министъра на образованието на Украйна в момента всяко седмо училище в страната е повредено в резултат на войната, като много от тях са принудени да преместят обучението си в интернет.

Неправителствената организация  Human Rights Watch заяви, че това е „поставило образователната система на Украйна под огромно напрежение“.

Подземните училища са необходими в Запорожие, където се намира най-голямата атомна електроцентрала в Европа, превзета от руските сили през май 2022 г., тъй като това е една от най-значимите зони на конфликт.

„Това не са просто бетонни стени.“ Според Федоров подземните училища са проектирани така, че да са  уютни за децата, да са пълни с чинове, мебели и черни дъски. „Това не са просто бетонни стени“, казва той. „Това ще бъде истинско образователно пространство под земята, където децата ще искат да отидат.“

Едно от десетте убежища се изгражда на мястото на съществуващо учебно заведение в Запорожие, наречено Училище № 88, в което преди това не е имало място, където учениците да учат безопасно.

Предвижда се да бъде завършена тази есен, като в него ще има място за 500 ученици, то ще бъде разположена на седем метра под земята и ще бъде проектирано като ядрено убежище с площ 1500 кв.м. Според новинарската мрежа Euronews директорката на училището Людмила Златова е заявила, че „родителите са реагирали много добре“ на плановете.

Майката на едно от децата, които в момента учат онлайн в Училище номер 88, казва, че учениците също са „щастливи“ от перспективата да започнат отново да учат в присъствена форма.

„Ние сме много щастливи и децата са щастливи, липсва им общуването на живо“, казва майката Любов Пашина. „В днешно време зрението на децата се влошава, защото те постоянно седят пред компютъра и очите им не си почиват“.

Подземните училища в Запорожие не са първите, които са построени в Украйна след руската инвазия. Няколко от тях вече са построени в метростанциите в Харков.

Според украинския вестник „Евромайдан прес“ в страната се изграждат и подземни родилни отделения, за да се осигури безопасно раждане на бебета.

На други места в Украйна Върховният комисариат на ООН за бежанците работи в помощ на възстановяването на домовете в страната, които са били повредени от руските атаки. В неотдавнашно интервю за Dezeen ръководителят на проекта Ричард Еванс заяви, че целта е те да бъдат изградени отново в по-добър вид, отколкото преди войната.

Снимка: Zaporizhzhia Regional State Administration

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: