Първият архитектурен проект, управляван от изкуствен интелект
Изкуствен интелект като „дизайнерски партньор“ за жилищно строителство в Словения
Дизайнерът Тим Фу представи плановете си за жилищен комплекс в близост до езерото Блед в Словения, за който твърди, че е първият архитектурен проект, в който се използва изкуствен интелект на всички етапи на проектиране.
Езерото Блед е „първият изцяло управляван от ИИ архитектурен проект“, казва Фу.
Той ще включва шест вили с големи сводести прозорци, проектирани с помощта на изкуствен интелект (ИИ) и организирани около централна градина, заедно със съществуваща къща, построена през 1909 г.
Едноименното студио на Фу заяви, че досега е използвало ИИ като „активен сътрудник в проектирането“ на всички етапи на проекта.
Това включва анализ на законите за зониране и пространствените ограничения, както и проучване на историческия контекст на обекта, за да се разработи генерален план, който се позовава на традиционната словенска архитектура.
Той е използван и за подобряване на енергийната ефективност, формиране на стратегии за пасивно проектиране и даване на възможност за избор на материали.
За част от процеса на проектиране студио Тим Фу използва големи езикови модели (LLM) – текстово базирана форма на изкуствен интелект, обучена да разпознава езикови модели. Най-известният пример е ChatGPT на OpenAI.
Данните за проекта, като например условията на обекта, насоките за опазване на културното наследство и пространствените изисквания, бяха подадени към LLM, който след това даде решения, за да подпомогне проектирането на жилищата.
Софтуерът за генеративен изкуствен интелект, като Midjourney и Stable Diffusion, е бил използван за изготвяне на концептуални проекти, които според Фу са били оценени с алгоритми за оптимизация, за да се провери екологичната ефективност и ефективността на пространствения дизайн.
Визуализации: Studio Tim Fu.