Нов строителен материал, изработен от отпадъци и въглероден диоксид
Калциево-карбонатният бетон е направен от бетонни отпадъци и въглероден диоксид от въздуха или от отработените промишлени газове. Това е един много обещаващ строителен материал, особено там, където природните ресурси са ограничени. По отношение на здравината обаче, той не се доближава съвсем до конвенционалния бетон.
Смята се, че около 7% от глобалните емисии на въглероден диоксид идват от производството и употребата на цимент, основната съставка на бетона. И голяма част от това се дължи на използването на калций, който обикновено се получава чрез изгаряне на варовик. Професор Ипей Маруяма и ръководителят на проекта C4S (Калциево-карбонатна циркулационна система за строителство), професор Такафуми Ногучи, и двамата от катедрата по архитектура на Токийския университет, предложиха нов начин за намаляване на емисиите и демонстрираха, че върши работа. Те са открили метод за комбиниране на отпадъчен бетон и отделен въглероден диоксид в нов процес, при който се създава така наречения калциево-карбонатен бетон.
Образуването на фосили за модел
Вдъхновен от начина, по който някои водни организми се втвърдяват с течение на времето във вкаменелостите, Маруяма се пита дали същият процес, който образува твърди отлагания на калциев карбонат от мъртва органична материя, може да се приложи и към бетона. Калцият е от съществено значение за реакцията между цимента и водата при образуването на бетон и Маруяма вижда това като възможност да се изследва по-малко въглеродно интензивен начин за изпълнение на същата функция.
„Нашата концепция е да извлечем калций от изхвърления бетон, който в противен случай би свършил на боклука“, казва Маруяма. „Ние го комбинираме с въглероден диоксид от промишлени отработени газове или дори от въздуха. И правим това при много по-ниски температури от тези, използвани за извличане на калций от варовик.
Понастоящем обаче, калциевият карбонатен бетон не може да замени конвенционалния бетон. Той не е толкова здрав, въпреки че това не би било проблем при някои строителни проекти като малки къщи. Освен това, досега са създадени само малки блокове с дължина няколко сантиметра.