Mодулното строителство в Близкия изток е във възход

Снимка: Marc Goodwin
Модулното строителство е процес, при който сградата се изгражда далеч от мястото, където се намира, в контролирани фабрични условия, като се използват идентични материали и се спазват определени норми и правила. Методологията е въведена за първи път като решение в търсенето на ефективни, контролирани по отношение на качеството и рентабилни строителни системи. Методът на индустриализираното строителство еволюира, за да отговори на историческите изисквания, и напоследък се радва на подновен интерес. След това тези „модули“ се транспортират до строителната площадка и се сглобяват в окончателната структура, като се спазват същите строителни стандарти както при конвенционално построените съоръжения. С потенциалните си предимства по отношение на намаляването на отпадъците, енергийната ефективност, реагирането при извънредни ситуации и ускореното развитие, методологията набира популярност в световен мащаб.
През последните години модулното строителство се наложи като фактор, който променя правилата на играта в строителната индустрия, особено в Близкия изток и региона на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (GCC). С все по-широкото възприемане на иновативни решения за посрещане на развиващите се нужди на региона, модулното строителство се очертава като убедителна алтернатива. С повишаването на осведомеността и технологичния напредък модулното строителство може да предложи реална алтернатива на традиционните строителни практики в региона.
Благодарение на своята ефективност и рентабилност модулното строителство набира популярност в световен мащаб в различни сектори. В Северна Америка и Европа методологията се използва все повече в жилищни, търговски и институционални проекти. В резултат на бързата урбанизация и развитие на строителството, страните от Азиатско-тихоокеанския регион, особено Китай и Индия, отбелязват значителен ръст в модулното строителство.
В Европа и Обединеното кралство модулното строителство се насочи към проекти за високи сгради. Възприемана като решение за справяне с недостига на жилища и подобряване на производителността на строителството в кратки срокове, методологията понякога е достигнала ценови паритет с традиционните методи на строителство. В условията на нарастващи разходи и по-скъп труд от всякога модулното строителство представлява разумна алтернатива в бързо развиващия се свят.

Снимка: Shutterstock
В Близкия изток привлекателността на модулното строителство се засилва допълнително от амбициозните програми за развитие, като инициативата „Визия 2030“ в Саудитска Арабия, Световното първенство по футбол през 2022 г. в Катар, Експо 2020 в Дубай или предстоящото Експо 2030 в Рияд. Всъщност както Саудитска Арабия, така и Обединените арабски емирства (ОАЕ) се превърнаха в ключови играчи в индустрията на модулното строителство. По данни на Construction Week индустрията за постоянно модулно строителство в региона достига 2,9 млрд. долара през 2020 г. и 3,4 млрд. долара през 2023 г. Със значителните инвестиции, които се правят в инфраструктурни, туристически и градоустройствени проекти, регионът започва да осъзнава потенциала на модулното строителство. Това се дължи на факта, че методологията предлага ускоряване на сроковете за изпълнение на проектите, намаляване на разходите и подкрепя целите на устойчивото развитие.
Едно от основните предимства на модулното строителство в Близкия изток е неговата времева ефективност, особено при спазването на кратките срокове на проектите. В Саудитска Арабия Визията 2030 г. даде тласък на мегапроектите в изключително кратки срокове. Според Международния валутен фонд Саудитска Арабия е най-бързо развиващата се икономика в света, като политиките на Визия 2030 тласкат растежа към строителството, за да се намали зависимостта от петролната им икономика. С модулното строителство по-бързите срокове за изпълнение на проектите са по-лесно постижими. Сградните компоненти се сглобяват, докато тече подготовката на обекта и работата по фундирането, което значително съкращава графиците за строителство.
Освен това модулното строителство осигурява по-голяма ефективност на разходите, като се справя с разходите за труд и бюджетните ограничения, преобладаващи в региона. При съществуващото предизвикателство за недостиг на ресурси модулното строителство намалява отпадъчните материали и рационализира строителните процеси, като в крайна сметка помага на строителите да намалят финансовия риск и да постигнат по-голяма предвидимост на разходите. Мащабните строителни проекти с изключително кратки срокове често се сблъскват със закъснения и превишаване на бюджета, което прави съблазънта на спестяването на разходи чрез модулна архитектура по-привлекателна.

Снимка: Stephane Aboudaram
Според Forbes Middle East регионът „инвестира в устойчива трансформация, като в ход са инициативи за използване на чисти енергийни източници, иновации в управлението на отпадъците, опазване на водите, зелена архитектура и култивиране на хранителен суверенитет чрез интелигентни и устойчиви селскостопански проекти“. С новия фокус върху устойчивостта друг компонент на модулното строителство, който съответства на визията на региона, е ангажиментът му към по-интелигентно и по-зелено бъдеще. Всъщност модулното строителство отговаря на целите за устойчивост, посочени в стратегиите за регионално развитие, като максимално оползотворява материалите, намалява отпадъците и прилага принципите за енергийна ефективност. В регион, в който недостигът на вода и опасенията за околната среда са широко разпространени, устойчивото предимство, присъщо на модулното строителство, предлага убедително решение за отговорно градско развитие.
Модулното строителство насърчава иновациите и технологичния напредък, като проправя пътя към по-трайна и устойчива застроена среда. Чрез използването на цифрови инструменти за проектиране, усъвършенствано производство и технологии за сглобяване, модулното строителство е стъпка към създаването на технологично ориентирани сектори в региона.
В заключение, модулното строителство е във възход в строителния бранш, като интересът към него се засилва в Близкия изток и региона на GCC. Този подход към притежава потенциални ползи за намаляване на отпадъците, ефективност на времето и рентабилност и насърчава иновациите и технологичния напредък. Тъй като регионът създава мегапроекти и се стреми да освободи икономиката си от тежката зависимост от петрола, много от програмите му са съобразени с използването на модулно строителство. Чрез използването на цифрови инструменти за проектиране и усъвършенствано производство, може би методологията може да предложи жизнеспособно решение за посрещане на развиващите се строителни нужди и цели на развитието на региона.