Какво е микроцимент?
Микроциментът е сравнително нов строителен материал, който може да се използва за безпроблемно покриване на обекти с повърхност, която изглежда и се усеща като бетон. Името е донякъде неточно, тъй като микроциментът, известен също като микробетон, не е чист цимент или бетон в действителния смисъл на думата.
Макар че микроциментът се състои и от цимент, материалът е химически модифициран. Към него се добавят прахообразни пълнители като кварцов прах, калциев карбонат и фини агрегати, за да се създаде декоративното и защитно покритие. Калциевият карбонат например е един от няколкото полимери, използвани в микроцимента. Задачата му е да функционира като лепило и да споява микроцимента.
За да се оцвети микроциментът, могат да се добавят и цветни пигменти. Други добавки са необходими за постигане на различни видове покритие – например матово, гланцово или дори блестящо.
Какви са свойствата на микроцимента?
Веднъж втвърден, микробетонът е структурно много фин, но в същото време много твърд. Три до четири тънки слоя микроцимент се нанасят като покритие без фуги. Не е необходимо обаче строителният материал да е с дебелина повече от три милиметра.
Микроциментът се втвърдява бързо, той е водоустойчив, устойчив на износване и пукнатини и дори огнеустойчив. Ако обаче повърхността е все пак повредена, можете сравнително лесно да поправите драскотините или дупките. Мръсотията от микроцимента също се изтрива сравнително лесно, но трябва да внимавате за остротата на почистващия препарат, особено ако имате гланцирана или блестяща повърхност. По-добре е да използвате меки почистващи средства.
Къде се използва микроциментът?
Микробетонът може да се използва както за частни, така и за търговски цели, както на закрито, така и на открито. Тъй като едно от свойствата му е, че не абсорбира влага, не е нужно да се притеснявате от ерозия или дори потъмняване, т.е. промяна в цвета на строителния материал – за разлика от конвенционалния бетон, който потъмнява бързо, особено на открито. Цветът, който сте избрали за микробетона, ще остане с вас за дълго време.
Много по-класическа област на приложение на микроцимента са подовите настилки, тъй като строителният материал е подходящ и за подово отопление, стълби, стени в цялата къща, включително банята и кухнята, и мебели – рафтове, маси и шкафове. И в тези области свойствата на микроцимента са в негова полза, тъй като предметите тежат по-малко от класическите варианти на бетон, но изглеждат по същия начин.
Микроциментът е абсолютно универсален, той се задържа върху трайни и твърди основи, така че циментовата замазка, циментовите плоскости, бетонът, гипсокартонът, плочките, металите, дървото и порцеланът са идеални като изходен материал за покритие.
Възможно е да възникнат проблеми при полагането, ако микроциментът не е бил смесен правилно. Неправилното дозиране може да доведе до образуване на ивици в продукта или до напукване след нанасяне и разцепване на повърхността.