pixel

Как работи интеграцията на BIM проекти в архитектурата?

bim

След 3D моделите използването на виртуална реалност е следващата логична стъпка към по-голяма дигитализация, но много представители на строителната индустрия се въздържат от разработването на сложни приложения поради финансови причини. Новите „направи си сам“ VR платформи позволяват интегрирането на съществуващи CAD и BIM модели в прости 3DoF приложения. Ако разглеждате въпроса само на повърхността му,  строителната индустрия и виртуалната реалност всъщност трябва да бъдат най-добри приятели. Настоящите тенденции към увеличено използване на CAD и CAM технологии и супер модерния BIM (Building Information Modeling) сочат точно в правилната посока.

BIM се фокусира върху планирането, изпълнението и управлението на сгради и обединява тази информация в 3D модели. BIM моделът се създава още в първата фаза на планиране и се използва в съответните работни фази от строители, архитекти, проектанти, строителни фирми, като се разширява, за да включва нужната информация. В идеалния случай всеки обект, независимо колко малък е, се записва в централен модел, което прави сътрудничеството на всички участници по-прецизно, ефективно и рентабилно – и също така по-осезаемо и по-непосредствено благодарение на виртуалната реалност. Защото, когато всички релевантни данни за пространството вече са записани, остава само една малка стъпка, за да се премине и към виртуален модел с VR. След това цялата необходима информация за планиране и изпълнение вече не се записва в чертежи, таблици и други документи, а може да се види „на живо“.

Виртуалната реалност си пробива път в бранша

Но по пътя към повече VR в архитектурата има и препятствия – особено от страна на софтуера. Много архитекти избягват да използват технологията, тъй като разработването на съответните приложения, базирани на BIM модели, може да отнеме много време. Това, което може да стане стандарт след няколко години, в момента все още е много трудно да се постигне за по-голямата част от бранша. Трябва ли архитектите да чакат, докато пазарът им предложи достатъчно стандартни решения, за да покажат своите BIM проекти във виртуална реалност с едно натискане на бутон и да ги представят на клиента?

В никакъв случай. Ранното навлизане на все още младия пазар си заслужава. Всеки, който придобие опит с технологията на ранен етап, по-късно ще се възползва от нея във всеки строителен проект, когато другите участници на пазара също се включат.

VR приложения: значението на 3DoF срещу 6DoF

Понастоящем показването на 3D модели обикновено е възможно само в рамките на 6Dof приложения. В контекста на виртуалната реалност тези възможности за движение играят ключова роля при контрола и навигацията в рамките на приложението. Те представят броя на осите, в които потребителят може да гледа и да се движи. 3DoF е „най-простото“ VR решение: потребителят може да се движи наляво и надясно и да вижда нагоре и надолу, но иначе е доста ограничен при завъртане.

bim

Транслационни движения

6DoF се доближава най-много до истинската реалност. В допълнение към простото завъртане, потребителите могат да извършват и транслационни движения. 6dof дава възможност да обикаляте около обект в кръг от 360 градуса, да се наведете и да го погледнете отгоре надолу – или да се наведете и да го погледнете отдолу нагоре. Този тип проследяване на позицията води до много по-завладяващо изживяване и това е от решаващо значение за реалистичните симулации.

6DoF приложенията представляват идеалната ситуация, когато се използват в архитектурен контекст, но такава среда може да бъде реализирана само с големи усилия и с помощта на софтуер за проектиране и създаване на компютърни игри като Unity или Unreal. Въпреки това строителните компании или архитектите вече искат да използват 3D модели в своите VR проекти, без да се налага да прекарват месеци в проектиране на собствено приложение за тях. Новите базирани на облак „направи си сам“ платформи като VRdirect предлагат тази възможност. С тях архитектите могат лесно сами да създават 3DoF VR приложения и при това все пак да интегрират 3D модели. 360-градусовите изображения формират фона, докато 3D моделите могат да бъдат поставени в пейзажа, а след това потребителят да се разхожда около тях и да ги разглежда от всички страни. С този трик VR проектите са лесни за създаване, като същевременно имат максимално въздействие. Това дава възможност да се разхождате из помещенията на къщите виртуално, а интегрирането на CAD данни позволява недвижимите имоти да бъдат представени във виртуална реалност от всички ъгли.

Новите платформи съчетават простотата и комплексните функции на VR приложенията

Тук в играта влизат новите базирани на облак платформи „направи си сам“ като VRdirect. Тези решения позволяват на архитектите или инженерите да създават лесно сами 3DoF VR приложения и по този начин да интегрират своите 3D модели в тях.

Платформи като VRdirect проправят пътя за широко използване на виртуалната реалност в строителната индустрия, тъй като изискват малко усилия и никакви умения за разработка. В съчетание с високата наличност на необходимото оборудване и ниските разходи за придобиване, няма причина да не започнете веднага с виртуалната реалност като инструмент за визуализиране на сгради и да се включите рано с технология, която несъмнено ще играе решаваща роля в бъдещето на строителството.

С предстоящата версия на VRdirect ще бъде възможно да трансформирате съществуващите 3D или CAD библиотеки в живи VR приложения и по този начин да отворите още днес вратата към бъдещето на BIM, без да се налага да чакате предстоящите технологични революции.

Снимки – black_mts-AdobeStock.

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: