Как новите практики подхождат към устойчивостта в архитектурата
Климатичната криза се превърна в основна част от архитектурния дискурс, като браншът бавно признава своя принос към проблемите на околната среда и се стреми да преструктурира своите ценности и подходи. Налице е обаче очевидна липса на ангажираност и последователност при разглеждането на въпроса и липса на системна промяна. Новите частни практики, организации и стартъп компании създават различна архитектурна практика, разгръщайки бавна промяна на парадигмата отвъд „зелените“ добавки и техническото оборудване.
Активизъм и създаване на политики
Признавайки, че има толкова много, което архитектите могат да направят поотделно, някои участват тясно в изготвянето на политики, ориентирани към устойчивост, докато други архитекти се обединяват в организации, с цел да катализират системна промяна за справяне с климатичната криза. И докато текат дискусии за климата, обикновено придружени от непривлекателни идеи за лишения и отказ, архитектите имат възможността да покажат и да помогнат за разработването на решения за нов начин на живот, който не означава непременно отказване, а по-скоро промяна и развитие.
VAPAA е финландски дизайнерски колектив, който твърдо вярва в способността на професията да създава и демонстрира бъдещи визии. „Имаме необходимите инструменти, за да направим нужната обществена промяна разбираема и приемлива за другите“, казва екипът, но „архитектите не са поели предизвикателството да станат визионери в ерата на изменението на климата.“ Дейността на VAPAA включва писане, проектиране на инсталации, куриране на изложби, консултиране на Министерството на околната среда за местните въглеродни емисии и участие в изготвянето на местна политика в съответствие с целите в областта на климата. Този много млад колектив демонстрира как преминаването към устойчива архитектура изисква поетапно разглеждане на проблема на множество нива, като комуникацията и изработването на политики са един от най-важните стълбове.
Нови материали
Тъй като стоманата и бетонът причиняват до 17% от годишните глобални емисии, съществува загриженост не само за декарбонизирането на производствените процеси на тези материали, но и за намаляването на употребата им чрез насърчаване на алтернативи. В същото време мнозина в бранша се занимават с високото потребление на ресурси и ниския процент на рециклиране в строителната индустрия, като изследват възможностите на биоматериалите и новите строителни методи.
По време на Седмицата на холандския дизайн къща, създадена изцяло от био-базирани материали, илюстрира мащабите на кръговия дизайн чрез включване на 100 вида устойчиви компоненти, вариращи от акустични мицелни плочки през панели от черупки на стриди до 3D отпечатани строителни елементи, изработени от утайка в отпадъчните води на пречиствателни станции. Инсталацията Exploded View Beyond Building, проектирана от Pascal Leboucq и Lucas De Man, е резултат от многогодишната програма за проучване, която включва сътрудничество на дизайнери, предприемачи, политици, изследователи и пионери в областта на кръговото и био-базираното строителство, търсещи устойчиви решения за промяна на парадигмата в строителния сектор.
Минавайки отвъд експериментите и временната архитектура, био-базираните материали могат да формират основата на нов вид архитектурна практика. BC е хибридно студио, работещо на различни нива за постигане на нискотехнологично кръгово строителство. Чрез проекти в Мароко, Бурунди и Етиопия архитектите на BC разработиха своя подход, базиран на местни материали и строителни техники, които студиото сега се стреми да приложи в Европа. Проектът на BC materials постави началото на градска практика в региона на Бенелюкс, която преобразува пръстта от изкопните работи на строителните обекти в материали като блокове, мазилки и трамбовани елементи. Този подход на кръгово строителство добавя стойност към този компонент от строителния процес, 60% от който обикновено отиват на депото.
Алтернативни подходи за проектиране
Рециклирането на материали и проектирането за разглобяване (Design for Disassembly) са два подхода, насочени към намаляване на отпадъците в строителния сектор. Въпреки че и двата изискват системна промяна в областта на архитектурата, индивидуалните усилия водят до промяна, настоявайки за преразглеждане на връзката на архитектурата с отпадъците. Белгийското архитектурно бюро Rotor приложи на практика знанията си за потока на материали, като създаде отделна компания, Rotor Deconstruction, която работи за демонтиране на сгради и спасяване на компоненти от мащабни обекти, предназначени за разрушаване. Адаптивната повторна употреба е друг архитектурен подход с последици за изменението на климата и устойчивостта. Някои компании като Architecture Initiative разглеждат модернизирането не само като стратегия за намаляване на въплътените енергийни разходи и спестяване на ресурси, но и за запазване на архитектурната идентичност на градската тъкан.