pixel

Градовете на Амазонка: Какво е да живееш в близост до най-голямата тропическа гора на планетата

Martin von Hildebrand

Снимка: Martin von Hildebrand

Светът е вперил поглед в Амазонка. Географските данни за тази огромна територия, простираща се на 6,74 милиона квадратни километра в осем държави в Латинска Америка, постоянно се появяват в националните и международните медии. В заглавията често се изтъква огромният й мащаб – най-голямата тропическа гора в света, дом на 10% от биоразнообразието на планетата и източник на 15% от сладководните ресурси на Земята. Малко внимание обаче се обръща на това, което се случва под короната ѝ, на земята, където живеят хората.

Градските аспекти на Амазонка често са последните, които се споменават, когато се говори за тази част на Земята. Въпреки това, осъзнаването на значението на опазването на гората за оцеляването на планетата предполага и грижа за качеството на живот на нейните обитатели.

Само в бразилска Амазонка живеят 28,4 милиона души, а урбанизацията се увеличава. Понастоящем 75% от населението се счита за градско, като по-голямата част от него живее в малки общини с население до 50 000 души. През вековете тази структура се оформя от два важни периода: епохата, когато реките играят решаваща роля в местната икономика чрез добива на каучук през XIX в., и бързото разрастване на различни градове покрай пътните оси, открити от военното правителство от 1970 г. насам.

Тази история, започваща от колонизацията, чиято единствена цел е извличането на ресурси, е бремето, с което се бори регионът на Амазонка. Далеч от това да бъде разказ за устойчив живот, основан на разбиранията на предците, тя представя гората като препятствие, което трябва да се преодолее. В резултат на това се наблюдава огромно разпръскване на населението, като средното линейно разстояние между населените места е 1000 км, което поставя предизвикателства по отношение на мобилността и достъпа до основни услуги. Въпреки че е заобиколен от сладка вода, индексите на санитарните условия и питейната вода са най-ниските в страната, а качествените жилища и обществените пространства са достъпни само за малка част от населението. Кулминацията на тези противоречия е третата по големина Favela (бедняшки квартал) в Бразилия, разположена точно на ръба на гората.

Как човек може да разбере значението на заобикалящата го природа като съществена за оцеляването на планетата, докато съществуването му е ежедневно застрашено?

Thais Antunes

Снимка: Thais Antunes

Осигуряването на достоен и комфортен живот за тези общности е от решаващо значение за възпитаването на чувство за принадлежност и грижа към всичко, което съставлява Амазонка. В този смисъл, въпреки разбирането на дълбоките корени на проблемите, пред които е изправено населението, целенасочените действия, които възприемат урбанизацията и природата като взаимозависими, а не като противоположни аспекти, могат да бъдат важен инструмент за промяна на курса.

Този ръководен принцип позволява природните аспекти да бъдат разглеждани през нова гледна точка, като се насърчават здравословните и реципрочни взаимоотношения. Хидрографската мрежа, която често се пренебрегва в полза на пътищата, е обещаваща за транспорта и развитието на първокласни обществени пространства с екологични ползи в крайречните райони. Този подход може да съкрати разстоянията и да опази природните ресурси.

В архитектурната сфера условията на наводнения, равнинният релеф и относителната близост до водни течения могат да бъдат ръководство за технологични и конструктивни решения, основани на природата, за създаване на архитектури и инфраструктура (като отводняване и канализация), които са устойчиви и достъпни. В този аспект местната архитектура на региона има на какво да ни научи. Коренните народи вече разбират природата не като ресурс, който трябва да се експлоатира, а като част от общността, демонстрирайки присъща устойчивост чрез местни материали и уважение към климата.

Изключително важно е да се подчертае дълбокото разбиране на крайречните общности за ландшафта, демонстрирано чрез техните традиционни постройки като сламени малоки и къщи на колове. Предавани от поколения, двете преобладаващи типологии – къщи на колове и плаващи конструкции – са определени от точното разбиране на почвата, теченията и нивата на наводненията. Въпреки че много от тях са синоним на несигурност поради ограничените ресурси на населението, потенциалът на тази стратегия подчертава значението на адаптацията и устойчивостта.

Daniel Ducci

Снимка: Daniel Ducci

Тази връзка с контекста също се разглежда, макар и от различна гледна точка, в съвременни примери, които използват пасивни стратегии за охлаждане и използването на местни материали, насочени към същността на строителството. Изправени пред предизвикателствата на региона, се появяват алтернативни подходи към дизайна, или чрез преоткриване на народни методи, или чрез генериране на проекти, които отразяват местната култура.

Невъзможно е да разгледаме урбанизацията на Амазонка, без да разберем нейната сложност. Разнообразният културен състав с местни, европейски и африкански етноси представя изобилие от стратегии, които са били усъвършенствани в продължение на много векове, като примерите, споменати по-рано, са само няколко. Въпреки това те служат за разкриване на пластовете, които изграждат този регион, и за насочване на спешно необходимите действия.

Примерите илюстрират как можем да създадем по-добра архитектура и градове, като използваме наличните ресурси и укрепваме връзката между общностите и природата. Тази промяна във фокуса се простира отвъд просторите на гората, за да обхване и предизвикателствата, пред които са изправени нейните обитатели. В края на краищата, както твърди антропологът Ромеро Ксименес, Амазонка не е просто природен пейзаж със зашеметяващи цифри. Пейзажът няма етноси, няма култура, той е просто пейзаж. Амазонка е за хората, които се препитават, произвеждайки своето съществуване. Оттук и значението на оценяването на концепциите и технологиите, пригодени да гарантират възпроизводството и оцеляването не само на околната среда, но и на хората.

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: