Дървените повърхности без фуги могат да бъдат термично моделирани
Термично и механично моделируемият материал Maridur вече може да се използва за големи компоненти и външни елементи като облицовки на стълбища, шкафове и врати.
От 2008 г. Danzer притежава патент за 3D фурнири от дърво, които могат да се използват за реализиране на сложни форми, като криви и радиуси. За тази цел фурнирът се обработва предварително, така че да обгръща детайла и да може да се приспособява безпроблемно. „За да постигнем този ефект, нарязваме материала на тънки ленти с широчина 1,2 мм“, обяснява Томас Венк, майстор по технология на дървесината в Danzer. „Тези ленти са снабдени със самозалепващи се нишки на гърба и по този начин се задържат лесно заедно.
Така се получава мрежа с дебелина около 10 мм, която се поддава лесно и може да се моделира.“ По този начин Danzer пресова формовани части за столове, например, и покрива вътрешни облицовки в пътнически салони на автомобили, както и елементи в яхти и самолети.
Въпреки това, особено в открити и влажни зони, компонентите, изработени от класическия дървен материал, са изложени на екстремни атмосферни условия, от които дори здравият 3D фурнир не може да ги защити в дългосрочен план. Във влажна среда материалите на дървесна основа бързо набъбват и за по-дълъг период от време образуват пукнатини. Освен това те нямат равномерна структура или плътност, поради което е необходимо по-голямо внимание по време на обработката, за да се избегнат повреди по повърхността. „За разлика от тях, нашият материал Maridur се състои от хомогенен полиуретан (PU) и е 100% устойчив на влага“, съобщава Щефан Кнап, специалист в OBO-Werke GmbH.
В сътрудничество с Danzer, OBO успява да формова термично панелите Maridur в техния суров вид и да ги покрие със също толкова устойчив на атмосферни влияния 3D фурнир – откривайки напълно нови дизайнерски възможности за архитекти и дизайнери на яхти и луксозни превозни средства както за вътрешно, така и за външно приложение. От края на 2023 г. обаче OBO мисли по-мащабно: производителят привлече на борда и холандския експерт по формоване Curve Works. Curve Works разполага с техническите възможности да реализира бързо и рентабилно дори големи по формат компоненти от Maridur, използвайки термично формоване.
Предизвикателството пред новия партньор за сътрудничество беше да намери висококачествен метод за обработка при възможно най-кратко време за производство. „Икономическата ефективност тук е възможна само ако голям брой компоненти могат да бъдат термоформовани в рамките на един ден“, обяснява управляващият директор на Curve Works Франсоа Геускенс. Правилната температура играе решаваща роля тук. При Maridur това е 120°C. „Имахме предимството, че производствената ни инфраструктура вече беше проектирана за условията на обработка на Maridur и не се наложи да правим допълнителни настройки“, продължава Геускенс. След фазата на нагряване мекият материал може просто да бъде изтеглен върху съответната форма или да се обърне ръчно.
Големите формати се възползват и от възможността за сандвич конструкция: в един детайл могат да се използват различни плътности между 80 и 1600 kg/m3. Например леката сърцевина може да бъде снабдена с повърхност с по-висока плътност, която е по-подходяща за съответното приложение. В сравнение с други материали със също толкова висока стабилност и устойчивост, по този начин може да се спести тегло. „Леката конструкция, използваща сандвич структура, е особено изгодна за по-големи палубни мебели на яхти или облицовки на други превозни средства, като например каравани“, обяснява Кнап. „Защото тук всеки грам често е от значение.“
За допълнителна довършителна обработка детайлът се покрива с патентования от Danzer 3D фурнир след охлаждане, независимо от размера му. „За целта използваме различни вакуумни техники“, съобщава Венк. „Това позволява на фурнира да се оформя безпроблемно към извити, сложни и органични форми.“ Тъй като материалът все още може да се движи в хода на работата, компонентът не трябва да се покрива до самия външен ръб. Веднага щом 3D повърхността от благородна дървесина бъде залепена, тя представлява твърд детайл, който вече не може да се променя. При необходимост обаче той вече може да бъде допълнително фрезован.
Снимки: Obo Werke