Бетон и CFRP ламели стабилизират старите конструкции
Подсилените с въглеродни влакна пластмаси (CFRP) се използват отдавна за обновяване на носещи конструкции. Изследователите на Empa доразвиват конвенционалния метод, предлагайки решение, което е много еластично и не корозира.
Технологията за стабилизиране на бетонни конструкции с полимер, подсилен с въглеродни влакна (CFRP) се появи преди десетилетия във Федералния институт за изпитване и изследване на материали Empa. Днес изследователите в Дюбендорф работят по нов вариант с предварително обтегнати ламели, а перспективите за употреба в практиката са обещаващи.
Изследователите от Empa разработват метода в рамките на проект на Швейцарската агенция за иновации Innosuisse, в партньорство с водещата компания в областта на строителната армировка S&P Clever Reinforcement Company. Екипът на Кристоф Чадерски от изследователския отдел „Инженерни конструкции“ тества предварително обтегнати ламели от CFRP, които активно укрепват бетонните греди. Те са залепени с епоксидна смола под напрежение на опън. След като връзката се втвърди, краищата се отпускат и лентите, които „искат“ да се съберат, противодействат още повече на отклонението при гредите, подложени на огъващ товар.
Това, което звучи просто, е сложно в детайли, особено в краищата на лентите, където действат огромни сили на опън до 14 тона. За да не се откъснат, те трябва да бъдат надеждно фиксирани. Досега това е било правено с алуминиеви плочи, залепени и обезопасени с дюбели, но специално за новия метод екипът на Empa е проектирал U-образни скоби от CFRP. Предимствата: по-точно дефинирано предаване на силите и най-вече безметална конструкция, имунизирана срещу повсеместната и страховита корозия.
Екипът се възползва от опита на Исфаханския технологичен университет в Иран. „Там бяха направени много основни изследвания“, обяснява Чадерски. „Нашата сътрудничка Нилоуфар Мошири дойде с идеята да комбинира методa Ebrog (Externally bonded reinforcement on grooves) с предварително опъване.“
Според лабораторните тестове потенциалът е голям. Процесът с предварително опъване и CFRP скоби увеличава носещата способност на бетонна плоча със 77 процента в сравнение с „класическия“ метод за подсилване.