Жива фасада за птици и насекоми
Британската компания Buro Happold и американското архитектурно студио Cookfox Architects са разработили прототип за фасадна система от теракота, която може да приютява малки диви животни, насекоми, птици и растения.
„Екраниращата стена от теракота е изработена от стандартизирани модули, които се подреждат в рамка за приспособими теракотни единици с вмъкнати капсули за микрожилища, съобразени с вида на местната фауна и флора: например пчели и птици, както и различни видове растения“, казва сътрудникът на Buro Happold – Андре Парнтер.
Фасадната система е създадена от Парнтер, фасадния инженер на Buro Happold Спринг Ву, и старшия сътрудник на Cookfox Architects Спенсър Лап за семинара Architectural Ceramic Assemblies през 2021 г. – ежегоден изследователски семинар за архитекти и фасадни инженери, на който се проучва използването на теракота във фасадния дизайн.
Парнтер, Лап и Ву, които участваха в изследователския семинар, разработиха облицоваща система от плъзгащи се отляти капсули, разположени в скулптурни фасадни панели от теракота.
Всеки отделен модул има скулптурна, подобна на стрела форма, състояща се от три зъба и кръгли отвори, в които могат да се поставят гнездилки, за да се осигури на дивите животни обитаемо пространство под повърхността на фасадата.
Керамичните модули са глазирани в нюанси на синьото и бялото и са покрити с декоративни оребрени повърхности, за да създадат вълнообразни и текстурни шарки по фасадите на сградите, когато са фиксирани заедно в повтарящ се модел.
Конструирани са три различни приставки за капсули за растения, пчели и птици, които могат да бъдат закрепени с болтове към долната страна на теракотените системи.
Размерите на птичите гнезда са били обмислени специално за приютяване на планински синигери, големи мухоловки, синигери и дървесни лястовици.
Снимки: Buro Happold