Покривите, като въздушни филтри, благодарение на керемиди, разграждащи азотните оксиди
Увеличаването на емисиите от азотен оксид в големите градове е все по-голям проблем. За решаването му, немската компания Erlus AG показа покрита с титан керемида, която активно да премахва азотния оксид. Керемидата може да помогне за намаляване на азотните оксиди в метрополните области като големите градове. Азотните окиси влияят върху качеството на живота и здравето на жителите, като допустимата граница от 40 микрограма на кубичен метър често се превишава в много от големите градове.
Процесът, наречен „Erlus Lotus Air“ осигурява керамични керемиди с слой от титанов диоксид. Титановия диоксид се среща често в ежедневието – веществото се съдържа в пастата за зъби, слънцезащитните кремове или дъвките. Като добавка E171 се среща и в някои храни. Въпреки това, титанов диоксид се среща най-често в бои, лакове и подобни продукти. Веществото става привлекателно за използване в контрола на замърсяването на въздуха поради това, че е фотокаталитично активно и по този начин може да има (само)почистващ ефект.
Фотокаталитичното самопочистване се отнася до свойствата на материали, покрити с фотокатализатори като титанов диоксид. Използвайки слънчевата светлина, те могат каталитично да разграждат химически съединения като азотен оксид. Като част от проекта „PureBau – Изследване на материалните системи за високо ефективни фотокаталитици“, Институтът за повърхностно инженерство и тънки филми (IST) в Брауншвайг е тествал покривните керемиди, покрити с Erlus Lotus Air. Стойностите на разграждане на азотния оксид на керемидите, са практически приложими и според компанията, изчислените стойности на деградацията на азотния оксид на покритите керемиди са около четири пъти по-високи от необходимите за разумно практическо приложение. По този начин керемидите, покрити с титанов диоксид, биха могли да бъдат надеждно ново решение за намаляване на азота в замърсените градове.
За повече информация: Erlus AG