Отделят ли старите азбестови покриви вредни влакна?
Дали старите строителни материали, съдържащи азбест, могат да бъдат опасни? С този въпрос се занимават Норвежки учени, като резултатът по-скоро води до размисъл, отколкото до точно заключение.
Азбестът е забранен в Германия от почти 30 години. Това означава, че обикновените азбестови продукти като влакнести цименти са били изложени на множество атмосферни влияния оттогава. Норвежки изследователски екип установява какво причиняват те на материала и дали се отделят влакна.
За тази цел са изследвани проби от около 50-годишни азбестоциментови покриви. Азбестовите влакна са открити както в растителността, така и във водни проби от улуците. Освен това отделени влакна са открити от външната страна на азбестоцимента, каквито не се наблюдават от защитената долна страна. Въздушните проби, взети паралелно в низходящия слой на покривите, са незабележими. Предполага се, че отделените влакна се мобилизират главно от дъждовната вода.
Изследването е свързано с норвежки покриви, които са били изложени на атмосферни влияния от 50-те до 60-те години. В Норвегия азбестоциментът е забранен за покриви от 1984 г. Предполага се обаче, че условията поне по принцип могат да бъдат пренесени и върху други азбестоциментови покриви и че можем да научим много за дългосрочното поведение на това покривно покритие. Особено когато е изложено на атмосферни влияния в продължение на десетилетия.