Направиха тухла от пластмасови боклуци
През 2050-а в световния океан ще има повече пластмасови отпадъци, отколкото риба, алармираха учени в доклад за Световния икономически форум по-рано тази година, и напомниха, че мерки трябва да се вземат незабавно. Глобална стратегия обаче все още няма и решенията се търсят индивидуално – от отделни страни или от фирми и изобретатели.
Такъв е случаят и с американската стартъп компания ByFusion, която е изобретила метод за използването на пластмасовите и найлоновите боклуци от океаните за изработка на тухли. Той е базиран на идеята на новозеландеца Питър Люис за компресиране на отпадъците. Рециклираните тухли се наричат Replast, машината за изработката им е мобилна и работи на ток и няма нужда боклуците да бъдат измивани преди обработка, съобщава 24chasa.bg.
Според ByFusion процесът е нетоксичен и безопасен, а с тухлите могат да се строят „зелени“ сгради, които да получат американския сертификат за екостроителство LEED. Засега няма построена макар и малка сграда с Replast, а само части от стени и пътни прегради. От фирмата обаче са сигурни в доброто си бъдеще и обмислят реализирането на по-голям проект, още повече, че според характеристиките пластмасовите тухли излъчват с 95% по-малко парникови газове от традиционния материал за строителство. Сред причините е фактът, че Replast не се нуждаят свързващ елемент от типа на лепилото.
Строители.бг